Electric car at charging station

Inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Obecnie samochody hybrydowe mają wielu entuzjastów. Nowa technologia wymaga też wykształcenia odpowiedniej kadry inżynierskiej dlatego powstał kierunek studiów Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych. Specjaliści branży samochodowej uważają napęd hybrydowy za krok pośredni pomiędzy klasycznymi samochodami z silnikami spalinowymi, a samochodami napędzanymi w pełni elektrycznie. Wzrost ilości samochodów typu plug-in hybrid jest tylko jednym z dowodów na to, że samochody hybrydowe powoli zmierzają w stronę samochodów elektrycznych. Zapraszamy do lektury!

W trakcie studiów:

Cała tajemnica efektywnego działania napędu hybrydowego polega na najbardziej optymalnym ustawieniu współpracy pomiędzy silnikami elektrycznym i spalinowym. Zastosowana w samochodzie maszyna elektryczna posiada jeszcze jedną wielką zaletę. W przeciwieństwie do silnika spalinowego, hamując silnikiem/generatorem elektrycznym możemy spowalniać samochód równocześnie gromadząc energię do akumulatorów. W przypadku samochodu wyłącznie z napędem spalinowym, cała ta energia została by rozproszona w otoczeniu poprzez gorące hamulce. Na Inżynierii Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych zdobędziesz wielodyscyplinarną wiedzę konieczną do projektowania oraz obsługi złożonych układów technicznych z akumulacją energii z uwzględnieniem analiz podstawowych procesów fizyko-chemicznych, doborem niekonwencjonalnych materiałów oraz sterowania automatycznego. 

Gdzie studiować inżynierię pojazdów elektrycznych i hybrydowych?

Aby zobaczyć wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych sprawdź kategorie Mechanika i budowa maszyn, Transport oraz Studia transportowe i logistyczne.

Po studiach: 

W związku z intensywnym rozwojem technologii pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych, a także jej upowszechnieniem, absolwenci kierunku znajdą pracę w motoryzacji w zakresie konstrukcji napędów elektro – mechanicznych w szczególności dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz w serwisie eksploatacyjnym tych samochodów.

Podobne wpisy