Beauty cosmetology concept

Kosmetologia

Kosmetologia to nauka, która zajmuje się określaniem, w jaki sposób i dlaczego składniki kosmetyków działają na nasz organizm oraz jak nadać im przyjemną dla użytkownika formę. Kosmetologia dotyczy m.in. pielęgnacji skóry włosów i paznokci. Jest wiedzą o tym, jak chronić skórę przed środowiskiem oraz jak wspomagać naturalne potrzeby fizjologiczne, które zachowują skórę i włosy w dobrej kondycji. Owszem, po tym kierunku będziesz dobrze wiedzieć jaki kosmetyk i składnik jest odpowiedni do danego rodzaju skóry, ale to tylko odrobina wiedzy jaką posiądziesz.

Kosmetologia to nie nauka o kosmetykach

Kosmetologia, czyli kosmetyka lekarska to dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała oraz włosów i paznokci. Związana ściśle z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Od kosmetologa wymaga się rzetelnej wiedzy medycznej. Dziedziny, na których należy się znać po ukończeniu studiów to dermatologia, immunologia, alergologia, chemia surowców kosmetyków, itp. Kierunek jest bardzo popularny i daje zawód poszukiwany na rynku pracy.

Program nauczania na Kosmetologii obejmuje kompleksową wiedzę ogólną oraz aktualną wiedzę na temat kosmetyków i wyrobów kosmetycznych. Studenci zdobywają również informacje z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej oraz medycyny ogólnej. Studiując na tym kierunku słuchacze biorą udział w wykładach, na których poznają zasady zarządzania, marketingu, ekonomii i organizacji przedsiębiorstw. Ważnym elementem kształcenia na studiach kosmetologicznych są zajęcia laboratoryjne oraz ćwiczenia poświęcone praktycznym aspektom produkcji kosmetyków.

Gdzie studiować kosmetologię?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek kosmetologia?

Absolwent może podjąć pracę lub rozpocząć własną działalność w:

  • gabinetach kosmetycznych,
  • gabinetach odnowy biologicznej,
  • firmach kosmetycznych (w działach dystrybucji i sprzedaży kosmetyków oraz szkoleń i kontroli jakości),
  • laboratoriach, w których przeprowadza się badanie skuteczności działania produktów kosmetycznych,
  • szkołach kosmetycznych,
  • redakcjach branżowych pism, obejmujących problematykę kosmetologii i kosmetyki.

Podobne wpisy