Arc de Triomphe, morning in Paris

Filologia romańska

To niepowtarzalna okazja aby poznać język i kulturę tego kraju. Kierunek ten jest przeznaczony dla humanistów, którym nieobcy jest język francuski. Kandydaci powinni się też pasjonować historią Francji. Nie powinna im też być obojętna współczesna kondycja tego państwa. Absolwent Filologii romańskiej charakteryzuje się biegłą znajomością języka francuskiego w mowie i piśmie oraz dobrą znajomością drugiego języka romańskiego. Posiada również bardzo dobrą wiedzę z zakresu literatury, historii i cywilizacji krajów frankofońskich oraz historii Francji.

Czego uczą się studenci romanistyki?

Romanistyka to nauka o językach romańskich i literaturze pisanej w tych językach. Obejmuje całokształt wiedzy na temat tych języków oraz krajów w których są one używane, głównie w kontekście podobieństwa i różnic między nimi. Studentów romanistyki czekają zajęcia prowadzone w języku francuskim. Oprócz zajęć z gramatyki, czy literatury w programie studiów znajdują się przedmioty dydaktyczne, a także psychologia, socjologia i filozofia.

Program studiów obejmuje praktyczną naukę języka francuskiego, gramatykę opisową, literaturę i wiadomości o Francji, lektorat drugiego języka romańskiego, wstęp do nauki o języku francuskim, wstęp do nauki o literaturze, elementy łaciny i wiedzy o kulturze antyku, kurs komputerowy i wychowanie fizyczne.

Gdzie studiować filologię romańską?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek filologia romańska?

Po studiach

Absolwent filologii romańskiej to mistrz francuskiego w mowie i piśmie. Dobrze zna też inny język romański. Doskonale zna literaturę, historię i kulturowe dzieje krajów frankofońskich. Absolwent filologii francuskiej może nauczać języków romańskich jako obcych oraz zapoznawać innych z zagadnieniami literatury i kultury. Zatrudnienie znajdzie nie tylko jako nauczyciel, ale również jako pracownik placówek kulturalnych, czy branży turystycznej. Może zostać tłumaczem, pracować w różnego typu wydawnictwach.

Absolwenci mogą pracować w różnych gałęziach administracji i gospodarki, wszędzie tam, gdzie istotnym elementem kompetencji jest znajomość języka francuskiego (i innych języków romańskich). Znajdą pracę także jako tłumacze i lektorzy, a ze względu na wszechstronne wykształcenie humanistyczne zatrudnienie czeka na nich m.in. w wydawnictwach, mediach i instytucjach kulturalnych. Osób ze znajomością języka i kultury francuskiej poszukują także międzynarodowe korporacje, czy firmy zajmujące się handlem zagranicznym.

Podobne wpisy