Doradztwo i coaching
Co robi piłkarz, gdy dostaje tak zwaną „ofertę nie do odrzucenia”? Przyjmuje ją i przechodzi do nowego klubu. Zmienia otoczenie, zawiera nowe znajomości i zapisuje nowy rozdział w życiu. Maturzyści mają szansę poczuć się jak piłkarze. Dostają na tacy atrakcyjny kierunek studiów „doradztwo i coaching”. Te studia poszerzają horyzonty, a przy okazji dają dużo satysfakcji (także finansowej). Przed kandydatami na ten kierunek nie stawia się żadnych wygórowanych wymagań. Oczywiście dobrze mieć jak najlepsze oceny na świadectwie maturalnym, gdyż wtedy szansa na wywalczenie indeksu wzrasta.
Niemniej liczy się także kolejność zgłoszeń, więc kto pierwszy, ten lepszy. Kto może studiować doradztwo i coaching? Oferta skierowana jest do każdego. Nie trzeba być wybitnym „zawodnikiem” Nie trzeba być bajecznie wyszkolonym (technicznie). Nie trzeba nawet strzelać pięknych bramek na życiowym boisku. Wystarczy podjąć wyzwanie i spróbować swych sił. A, że wiedza i umiejętności nabyte w trakcie tych studiów przydają się także w trakcie kariery zawodowej i w ogóle w codziennych sytuacjach życiowych, niech będzie ich dodatkowym atutem. Praktyczne umiejętności – oto dewiza tych studiów odmieniana przez wszystkie przypadki. I rzeczywiście tak jest. Studenci doradztwa i coachingu potrafią dzięki nim odnaleźć się w każdej sytuacji.
W trakcie studiów:
Przed studentami stawia się bardzo wysokie wymagania. Profesjonalny trener i doradca musi umieć rozpoznawać środowisko, w jakim przyjdzie mu pracować. Przydaje się tutaj wiedza z zakresu psychologii. Musi doskonale się prezentować, stąd duży nacisk kładziony jest na autoprezentację i doskonałą komunikację z otoczeniem. Składne wyrażanie myśli i słownictwo dostosowane do odbiorców to wizytówka prawdziwego fachowca w dziedzinie szkolenia i doradzania. Wielką wagę przywiązuje się także do wykształcenia zdolności precyzyjnego analizowania problemów, z jakimi boryka się klient oraz opracowania skutecznych narzędzi zapobiegających sytuacjom kryzysowym. Doświadczony doradca i kołczer musi na przykład znaleźć przyczynę spowolnionego tempa rozwoju w przedsiębiorstwie i wdrożyć różnorodne mechanizmy, likwidujące ten problem,. Musi także zadbać o to, by podobne sytuacje kryzysowe nie pojawiały się w przyszłości. W tym zawodzie chodzi właśnie o to, by zdiagnozować problem, a następnie zniszczyć jego przyczyny. Doradca i trener to trochę strażak, a trochę piłkarz. Potrafi wspaniale rozgrywać, otwierając nowe ścieżki prowadzące prosto do celu, ale także jest maksymalnie skuteczny w gaszeniu większych i mniejszych „pożarów”.
Gdzie studiować doradztwo i coaching?
Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek doradztwo i coaching?
Po studiach:
Każdy absolwent kierunku doradztwo i coaching znajdzie zatrudnienie na przykład w administracji państwowej, w firmach prowadzących warsztaty z zakresu doradztwa i coachingu, w strukturach partii politycznych, w przedsiębiorstwach, korporacjach o międzynarodowym zasięgu, gdzie komunikacja międzyludzka jest szczególnie ważna. Studenci kończący te studia będą mogli także pracować w środkach społecznego przekazu oraz instytucjach zajmujących się public relations i reklamą. Chociaż tak po prawdzie skuteczny, doświadczony doradca i trener poradzi sobie w każdym miejscu pracy.