Girls hand holds a paint brush. Process of painting picture at the easels in the art studio

Malarstwo

Malarstwo to jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Studia na kierunku Malarstwo powinny umożliwić absolwentowi podjęcie samodzielnej, twórczej i kreatywnej pracy w obszarze kultury, sztuki i oświaty. Studia na kierunku Malarstwo mają za zadanie kształcić specjalistów w zakresie malarstwa oraz projektowania grafiki użytkowej. Cechy wyróżniające kandydatów na te studia to: zdolności plastyczne i manualne, dokładność, precyzyjność, cierpliwość i zdyscyplinowanie. Twórczość artystyczna musi być odporna na krytykę, nie wszyscy chcą lub są w stanie zrozumieć wizję artysty.

W trakcie studiów

W znacznej mierze studenci zajmują się praktyczną stroną malarstwa, dokładając do tego praktyczne zajęcia z rysunku. Dodatkowo kształcą się w zakresie takich przedmiotów jak:

  • historia sztuki i malarstwa,
  • analiza sztuki współczesnej,
  • działania i struktury wizualne,
  • filozofia i estetyka.

Gdzie studiować malarstwo?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek malarstwo?

Po studiach

Zawodem najczęściej obieranym przez absolwentów Malarstwa jest wolny strzelec, artysta malarz tworzący i promujący swoje dzieła niezależnie. Bardzo często jednakże, konkurencja na rynku sztuki nie pozwala od razu wyrobić sobie marki i na niej zarabiać, dlatego właśnie przydatny jest dyplom uczelni, który umożliwia zdobycie pracy w instytucjach kulturalnych lub w szkolnictwie.

Podobne wpisy