Coach talking

Andragogika

Studiowałem andragogikę, czyli kierunek studiów pedagogicznych skupiających się na zagadnieniach edukowania, wychowywania i rozwijania osób dorosłych. Do podjęcia studiowania na tym kierunku skłoniła mnie ciekawa oferta dydaktyczna i doskonałe opinie studentów tego kierunku, którzy bez problemów znajdowali pracę w Polsce i poza jej granicami. Poszedłem na andragogikę i naprawdę nie żałuje czasu spędzonego na tych studiach. Standardowo na studia licencjackie obowiązywał konkurs świadectw. Wysoko punktowane są przedmioty humanistyczne oraz język obcy.

W trakcie studiów:

Kto przyłożył się do nauki tych przedmiotów w szkole średniej i dobrze zdał z nich maturę, ten nie miał najmniejszych problemów podczas rekrutacji na andragogikę. Już od pierwszych zajęć przekonałem się, że dobrze trafiłem. Studia pozwalały na zdobycie szerokiej wiedzy z wielu dziedzin naukowych oraz nabycie wyspecjalizowanych umiejętności przydatnych nie tylko w pracy zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach życiowych. Interdyscyplinarny charakter andragogiki bardzo mi odpowiadał, gdyż był związany z moimi zainteresowaniami. Właściwie dobrze, jeżeli studentem tego kierunku zostaje osoba interesująca się naukami społecznymi i humanistycznymi, a szczególnie pedagogiką. Ona jest tutaj królową wszystkich nauk. Jeśli chodzi o cechy osobowościowe, jakie powinien posiadać idealny kandydat na te studia, to na pewno przyda się duża dawka cierpliwości, gdyż praca z dorosłymi w wielu momentach jest trudniejsza niż praca z dziećmi. Osoby chętne do studiowania andragogiki powinny także posiadać wysokie zdolności komunikacyjne oraz kreatywny umysł, otwarty na ciągłe zmiany i chłonący wiedzę. Andragog musi być dobrze zorganizowany, w przeciwnym wypadku nie pomoże osobom, które zwróciły się do niego o pomoc. Najwięcej miejsca poświęca się pedagogice. Uczyliśmy się przeróżnych zagadnień, ze szczególnym nastawieniem na kształcenie ludzi dorosłych. Tę tematykę kontynuowaliśmy także na uzupełniających studiach magisterskich. Celem, jaki stawia się w trakcie edukacji na studiach licencjackich jest uświadomienie studentom, że ich rolą będzie nie tylko umiejętne uczenie dorosłych, ale przede wszystkim diagnozowanie ich potrzeb oraz zapewnienie im optymalnych warunków do samodzielnej edukacji. Dorośli muszą zdać sobie sprawę, jak istotne znaczenie w ich życiu odgrywa ustawiczne kształcenie. Doświadczenie w nabywaniu kompetencji andragoga zdobywałem na wykładach, które doskonale porządkowały moją teoretyczną wiedzę, a później również na licznych warsztatach, stażach i praktykach w instytucjach oświatowych wyspecjalizowanych w edukowaniu dorosłych. Tutaj dopiero tak naprawdę mogłem w pełni się zrealizować.

Gdzie studiować andragogikę?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek andragogika?

Po studiach:

Absolwenci andragogiki znajdą pracę w instytucjach oświatowych skierowanych na edukację dorosłych, ale również w urzędach, mediach, prywatnych firmach edukacyjnych, ośrodkach doradztwa zawodowego, ośrodkach zdrowia i wielu innych rozmaitych miejscach, w których dorośli mogą rozwijać swoje pasje, kształcić się w przeróżnych dziedzinach wiedzy i zdobywać umiejętności, dzięki którym łatwiej im będzie funkcjonować w społeczeństwie. Ja wybrałem jeszcze inną drogę. Jestem trenerem i szkolę dorosłych jak uczyć dorosłych.

Podobne wpisy