phoca_thumb_m_umklogo

UMK sprzedaje nieruchomości

„Największą transakcją, jaką udało się przygotować, jest sprzedaż budynku wydziału nauk historycznych. Budynek kupi za 8,5 mln zł Urząd Marszałkowski, a dodatkowe 1,5 mln zł otrzymamy na adaptację tymczasowych pomieszczeń, co pozwoli na szybsze opuszczenie budynku” – powiedział rzecznik prasowy UMK dr Marcin Czyżniewski. 
Gmach jest częścią kompleksu wybudowanego przed wojną na potrzeby Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. Teraz cały kompleks będzie miał jednego właściciela – marszałka województwa. Zarobione pieniądze UMK przeznaczy na wkład własny w budowę Collegium Humanisticum, planowanego w głównym campusie uniwersyteckim na toruńskich Bielanach.
Nowy obiekt będzie bardzo nowoczesnym kompleksem dydaktyczno- administracyjnym, służącym docelowo czterem wydziałom uczelni. Pierwszy etap budowy pochłonie około 70 mln zł.
„Wkład własny uczelni w to przedsięwzięcie to około 32 mln zł. Sprzedaż budynku zajmowanego przez historyków pokryje około 30 proc. tej kwoty, ale na zebranie całości mamy cztery lata, jest więc czas na zgromadzenie pieniędzy” – podkreślił Czyżniewski.
W kolejce czekają już jednak kolejne przedsięwzięcia wymagające dopłaty do funduszy unijnych. Jednym z największych będzie Centrum Nowoczesnych Technologii, gdzie do 12,5 mln euro dotacji z UE UMK musi dołożyć 10 mln zł.
Collegium Humanisticum będzie kosztowną inwestycją, gdyż kompleks ma spełniać wysokie standardy techniczne, w tym m.in. komputerowe zarządzanie obiektem. Wyposażenie techniczno-dydaktyczne ma w założeniach dorównywać tego typu obiektom na Zachodzie.
Uczelnia wystawiła już na sprzedaż kolejne budynki na terenie Torunia, za które chce wkrótce uzyskać ponad 2,5 mln zł. Na uczelni trwa inwentaryzacja posiadanych działek i budynków i szacowanie ich rynkowej wartości.
Wśród potencjalnie najcenniejszych nieruchomości znajduje się m.in. kompleks gospodarstwa rolnych w podtoruńskich Piwnicach, gdzie UMK ma m.in. obserwatorium astronomiczne. Uczelnia posiada tu jednak, oprócz radioteleskopu, aż 750 ha gruntów rolnych i zabudowania gospodarcze.
Na liście do sprzedaży może znaleźć się także jeden z dwóch ośrodków wypoczynkowych UMK.
W sumie uczelnia posiada obecnie 128 budynków, przede wszystkim w Toruniu i Bydgoszczy, o łącznej powierzchni ponad 284 tys. m kw. Oprócz obiektów typowo dydaktycznych, są wśród nich także kamienice, zabytkowa baszta czy przedwojenna rezydencja wojewodów pomorskich.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy