phoca_thumb_s_kosciuszko

Ludzie, którzy zmienili bieg historii

Dwudniowe spotkanie przygotowało Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Maleczyńskiego. Weźmie w nim udział ponad 80 studentów i doktorantów z 14 uczelni z całej Polski – od Rzeszowa po Szczecin i od Zielonej Góry po Lublin.

Z krótkich, 15-minutowych wystąpień dowiemy się m.in. czym była Armia Tatusiów, jakie interesy prowadziła żona śląskiego kata i jaką rolę odegrał głód w życiu Karola Darwina. Posłuchamy o ludziach związanych z dziejami Wrocławia – architekcie Maksie Bergu i kompozytorze Johannesie Brahmsie, przywódcy Solidarności Walczącej Kornelu Morawieckim i twórcy szkoły historii gospodarczej prof. Stefanie Inglocie. Poznamy postacie filozofów, pisarzy i polityków, kobiet sławnych jak Pola Negri i żyjących w cieniu sławnych mężów jak Eleonora Roosevelt.

Gość specjalny konferencji dr Iryna Frys z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego opowie o wpływie postaci zamordowanego w 2000 roku ukraińskiego dziennikarza Georgija Gongadze na świadomość Ukraińców i na postrzeganie tego kraju przez Polaków.

– Data spotkania nie jest przypadkowa – wyjaśnia Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło, organizatorka konferencji. – 10 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Praw Człowieka ONZ oraz rocznice przyznania Nagrody Nobla trójce wybitnych Polaków: Lechowi Wałęsie, Czesławowi Miłoszowi oraz Marii Skłodowskiej-Curie. Zaprosiliśmy studentów i doktorantów z całej Polski, aby wspólnie zastanowić się, jakie postacie miały wpływ na kształt i funkcjonowanie dzisiejszego świata oraz porozmawiać o zapomnianych bohaterach przeszłości. Nasze obrady są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Konferencja rozpocznie się 10 grudnia o godz.8.30 w Instytucie Historycznym przy ul. Szewskiej 49. Komunikaty będą prezentowane w dwóch równoległych sekcjach do późnego wieczora. W piątek przed południem rezultaty swoich dociekań przedstawi 12 młodych badaczy. O godz. 12.15 rozpoczną się natomiast warsztaty poświecone wpływowi interpretacji źródeł na kształtowanie wizerunku postaci historycznej. Poprowadzi je dr Piotr Cichoracki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podobne wpisy