Informatyka
Wiedza informatyczna wykorzystywana jest w niemal wszystkich sferach naszego życia. Jest dziedziną dynamiczną i bardzo rozwojową. Pozostaje jednak niezmienny kanon wiedzy – podstaw, od których zaczniesz naukę na kierunku Informatyka. Już w liceum warto uczyć się matematyki, będzie ona potrzebna szczególnie na początku. Znajomość programowania pomaga, ale ta umiejętność nie jest wymagana – uczy się jej od podstaw. Podczas studiów na kierunku Informatyka bardzo ważne są zajęcia praktyczne, a także umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej podczas ćwiczeń.
W trakcie studiów
Współczesne systemy informatyczne są zwykle tworami złożonymi a tworzenie złożonych aplikacji wymaga umiejętności analizy i projektowania systemów informatycznych. Studia na tym kierunku zapewniają solidne przygotowanie w zakresie niezmiennego w czasie kanonu informatyki, obejmującego jej podstawy teoretyczne oraz niezbędną podbudowę matematyczną, jak również solidne przygotowanie z podstawowych przedmiotów kierunkowych, obejmujących architekturę oraz zasady działania systemów komputerowych oraz sieci komputerowych, algorytmikę oraz podstawy programowania.
Do podstawowych zagadnień należą: algebra liniowa z geometrią analityczną, algorytmy i struktury danych, analiza matematyczna, elementy logiki i teorii mnogości, kurs technologii informatycznych, matematyka dyskretna, programowanie, systemy operacyjne, bazy danych, inżynieria oprogramowania, matematyka komputerowa, równania różniczkowe, sieci komputerowa, teoria obliczalności, administrowanie usługami sieciowymi, laboratorium grafiki i multimediów, programowanie równoległe i rozproszone, programowanie zespołowe.
Gdzie studiować informatykę?
Zobacz wszystkie uczelnie, które oferują kierunek informatyka?
Po studiach
Absolwent znajdzie pracę:
- w bankowości i innych instytucjach finansowych (z uwagi na kwalifikacje związane z obsługą komputerów i systemów komputerowych),
- jako pracownik laboratoriów i innych ośrodków badawczych i obliczeniowych,
- nauczyciel informatyki w placówkach oświatowych różnych szczebli,
- specjalista od wdrażania nowoczesnego oprogramowania komputerowego w urzędach i innych instytucjach,
- zarządca, administrator sieci informatycznych w firmach, przedsiębiorstwach.