Oficjalne otwarcie – w budynku Wydziału Filologicznego UŚ – uświetnił wykład prof. dra hab Tadeusza Sławka pt. „Between the breath of Asia and the West. Silesia, Poland, Central Europe…”
„Podczas kursu pragniemy pomóc młodym ludziom w przystosowaniu się do nowych warunków, zapoznać ich z polskimi zwyczajami i umożliwić porozumiewanie się w naszym języku, co na pewno ułatwi im nawiązywanie nowych kontaktów” – wyjaśnia Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy UŚ.
Zapowiada, że w godzinach przedpołudniowych studenci będą się uczyć jak się zachować i co powiedzieć w codziennych sytuacjach – w sklepie, w kiosku, u lekarza czy na dworcu oraz poznawać zawiłości polskiej gramatyki. Popołudniami będą uczestniczyć w wykładach i seminariach oraz zajęciach dodatkowych – grach i zabawach językowych, np. karaoke, teatrzyku poezji dziecięcej czy Spotkaniu Narodów, podczas którego będą mogli zaprezentować innym uczestnikom kursu swój kraj.
Po zakończeniu kursu adaptacyjnego studenci wyjadą do ośrodków uniwersyteckich w całej Polsce, by tam kontynuować naukę na wybranym przez siebie kierunku studiów.
Jak podkreśla Ochwat, cudzoziemcy są zainteresowani jednak nie tylko polską kulturą i obyczajowością, ale również kwestiami politycznymi i gospodarczymi, dlatego 21 września o godz. 11.30 spotka się z nimi dr Jan Olbrycht – poseł do Parlamentu Europejskiego.KOL
źródło: PAP – Nauka w Polsce