polrzeszow

Studenci Politechniki Rzeszowskiej bawią się klockami LEGO

Model wykonany przez rzeszowskich studentów ma około metra długości i około 1,5 metra rozpiętości skrzydeł. Zbudowaliście w swojej młodości coś podobnych gabarytów? Jeśli tak, to zapewne nie zdziwi Was, że do budowy Boeinga użyto ponad 7,5 tysiąca klocków, które zostały przekazane przed oficjalnego producenta.

Katarzyna Hadała, która jest koordynatorką niecodziennego projektu, wyjaśniła, że koncepcja „złożenia” Boeinga z klocków Lego narodziła się w trakcie burzy mózgów, w której brali udział studenci.
„Wówczas pojawiła się propozycja zbudowania czegoś dużego i niepowtarzalnego, a ponieważ Politechnika Rzeszowska jest kojarzona z lotnictwem postanowiliśmy, że to musi być samolot. Najlepiej jakiś wyjątkowy, tak jak cel, na który jest przeznaczony. Słynny Boeing 767 pilotowany przez kpt. Tadeusza Wronę, absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, był więc najlepszym rozwiązaniem” – twierdzi Hadała.
Okazuje się jednak, że rzeszowscy studenci mają już spore doświadczenie w wykorzystywaniu klocków do celów naukowych. Wcześniej używali ich do np. konstruowania robotów w ramach swoich laboratoriów.

Zbudowany przez studentów Boeing 767 z klocków Lego trafi w styczniu 2014 roku na aukcję internetową w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Niecodzienny model Boeinga 767 można oglądać obecnie w Regionalnym Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym i Biblioteczno – Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
boeing 767
Źródło: Wikipedia

Na koniec jeszcze mała dygresja…
Katalogowa cena Boeinga 787, czyli sławnego już „Dreamlinera”, wynosi 206,8 mln dolarów.
Co łączy w takim razie kolosa wyprodukowanego przez Boeing Commercial Airplanes i dzieło z klocków Lego, którego konstruktorami są studenci Politechniki Rzeszowskiej? Oba samoloty niestety nie latają…

Autor: Miłosz Szkudlarski

Podobne wpisy