amw logo

Piknik naukowy w AMW

Uczelnia zaprezentuje bardzo szeroko swoje osiągnięcia naukowe, a zwłaszcza ich wykorzystanie w życiu codziennym. Jednocześnie udostępni swoje laboratoria i symulatory, na których na co dzień ćwiczą studenci i kursanci. Oprócz zajęć typowo praktycznych, ćwiczeń i pokazów, odbędą się także wykłady na tematy: „Polska w Europie” oraz „Historia wojskowości opowiadana słowem i obrazem”. Każdy będzie mógł również wziąć udział w konkursie pt.: „Bezpieczeństwo morskie państwa a piractwo i terroryzm morski”. Na placu uczelni zorganizowana zostanie wystawa unikalnych urządzeń, które są efektem projektów badawczych, a ich wykorzystanie spotkać można między innymi gospodarce morskiej, czy ochronie środowiska. W tym dniu Akademia Marynarki Wojennej zaprasza również do uczelnianego planetarium, gdzie zobaczyć będzie można ciała niebieskie na wiosennym niebie nad Trójmiastem. Natomiast dla zainteresowanych tematyką morską prezentowane będą symulatory, w tym łączności morskiej, radarowy, nawigacyjno-manewrowy i systemu GPS. Chętni mogą spróbować swoich sił w prawidłowym załadunku statku, tak aby nie zatonął, ani nie był przechylony.

 

Pokaz możliwości nowoczesnych technik pomiarowych pozwoli zmierzyć wzrost człowieka z dokładnością co do 1 mm. W związku z tym, każdy będzie mógł dowiedzieć się ile ma dokładnie wzrostu i otrzymać zaświadczenie. Z kolei wyposażenie zewnętrzne okrętów podwodnych prezentowane będzie przy jedynym w Polsce okręcie podwodnym stojącym na lądzie, który znajduje się właśnie w Akademii Marynarki Wojennej. Przy okręcie będzie można poszerzyć swoją wiedzę o okrętach podwodnych, zdobyć informacje na temat sterów kierunku i głębokości, lokalizacji urządzeń hydrolokacyjnych, czy też wyrzutni torpedowych. Natomiast nauczyć się sterować pojazdem podwodnym ROV każdy będzie mógł w Instytucie Budowy i Eksploatacji Okrętów (przy budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, ul. Śmidowicza 49), który zaprasza w godz. 14-18. Tam także dzięki goglom, będzie można obserwować w czasie rzeczywistym Gdynię z lotu bezzałogowego statku powietrznego. Z kolei dla osób z zainteresowaniami mechanicznymi instytut poleca wycieczkę po laboratorium eksploatacji siłowni okrętu. Goście będą mogli uruchomić siłownię okrętu, w tym rzeczywisty turbinowy silnik spalinowy. 

To tylko mała część tematów, z którymi będzie można się spotkać podczas Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia zaprezentuje się również w niedzielę, 27 maja, na al. Jana Pawła II, przy Akwarium Gdyńskim. Całość przedsięwzięć organizowanych jest w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Naukowego.

Podobne wpisy