amw_logo

Rok 2010. w Akademii Marynarki Wojennej

W maju 2010 roku Akademia Marynarki Wojennej rozpoczęła budowę nowej biblioteki wraz z centrum audytoryjno-informacyjnym. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 36 mln zł, z czego prawie połowa (48%) to dotacja z Unii Europejskiej. Ukończenie budowy i oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na wrzesień 2012 roku.

W mijającym roku uczelnia w pełni zagościła w programie Erasmus. Wymiany rozpoczęli studenci cywilni, a wojskowi, ponad już realizowane, będą mieli okazję wyjechać na szkolenie do Akademii Marynarki Wojennej Hiszpanii. Uczelnia jako pierwsza w NATO podpisała umowę ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem.

Od tego roku akademickiego w ofercie uczelni znalazł się nowy kierunek studiów, a jest nim bezpieczeństwo wewnętrzne. Są to studia licencjackie, oferowane zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym, w specjalności zarządzanie kryzysowe. Absolwenci mogą znaleźć pracę w instytucjach administracji rządowej, samorządowej oraz służbach mundurowych.

W październiku 2010 roku w Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło studia 1750 młodych ludzi. Obecnie w uczelni studiuje prawie 5000 studentów i 3500 uczestników kursów i szkoleń. To rekordowe liczby w historii uczelni, która przedstawia coraz bogatszą ofertę dydaktyczną. Ciekawe kierunki i specjalności skupiają się w obszarach spraw morskich, kryzysowych i wojskowych. Prowadzone w Akademii prace naukowo-badawcze koncentrują się na problematyce bezpieczeństwa morskiego i stanowią istotny element rozwoju naukowego naszej uczelni i współczesnych technologii. Znacząca grupa nauczycieli akademickich podniosła swoje wykształcenie uzyskując stopnie naukowe doktorów habilitowanych i doktorów.

Studenci licznie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez znane osobistości nauki. Tematyka wykładów otwartych dotyczyła nauk humanistycznych, społecznych oraz technicznych. Możliwe było zgłębienie tajników mechaniki, mechatroniki, historii, geopolityki, geodezji, polityki, bioetyki, wolnomularstwa, a nawet genezy powstania wszechświata. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska, prof. dr hab. inż. Zbigniew Dąbrowski i prof. Tadeusz Cegielski.

Podobne wpisy