Ranking CWUR 2016

Ranking CWUR 2016

W rankingu CWUR – The Center for World University Rankings – znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć uczelni z Polski.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California, University of Chicago, Princeton University, Yale University.

W drugiej dziesiątce znalazły się ponadto dwie japońskie szkoły wyższe: pozycję 13. zajął University of Tokyo, a na 20. miejscu sklasyfikowano Kyoto University. Z uczelni europejskich, poza dwiema uczelniami brytyjskimi, najwyżej notowana jest Politechnika Federalna w Zurychu, która uplasowała się na 23. miejscu.

Wśród polskich uczelni najwyższe – 429. miejsce – zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej – na 449. miejscu – znalazł się Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska uplasowała się na 645. miejscu, a Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie na 819. Pozycję 888. zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a dwa miejsca niżej – na 890. pozycji – sklasyfikowano Uniwersytet Wrocławski. Trzy polskie uczelnie znalazły się w ostatniej setce zestawienia. Na 922. miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na 963. Politechnika Wrocławska, a na 969. Uniwersytet Śląski.

Zestawienie CWUR jest tworzone w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie: http://cwur.org/2016.php

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy