phoca_thumb_s_pg-logo

Fizyka na plaży

Plażowe Centrum Nauki i Edukacji – EduFun, to pierwsze w Polsce zlokalizowane na plaży miejsce godzące interaktywną edukację z zabawą, dzieło doktoranta Politechniki Gdańskiej, Dawida Kubackiego. Organizatorzy w przystępny, a przede wszystkim intrygujący sposób, pokażą dziesiątki zjawisk fizycznych. W każdym doświadczeniu będzie można uczestniczyć samemu, wszystko będzie można dotknąć i obejrzeć z bliska. Wierzcie, to zabawa nie tylko dla dzieci.
Odkryj tajemnice!
– W centrum prezentować będziemy najciekawsze zjawiska fizyczne dotyczące energii, dźwięku, grawitacji, maszyn prostych i wiele innych atrakcji. EduFun, podobnie jak inne nowoczesne centra edukacyjne całej Europy, zaskoczy ciekawymi i nowatorskimi rozwiązaniami nie stosowanymi jak dotąd nigdzie indziej w Polsce. Jako pierwsi zbudujemy stanowisko pozwalające chodzić po wodzie. Znajdziemy się w gronie dziesięciu miejsc w Polsce, które udowadniają, że Ziemia się kręci za pomocą wahadła Foucault’a. Łączna powierzchnia całego centrum wyniesie ponad tysiąc dwieście metrów kwadratowych – zapowiada Dawid Kubacki, inicjator Plażowego Centrum Nauki i Edukacji EduFun, doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.
Centrum EduFun obejmuje cztery namioty prezentujące kolejno: Tajemnice energii, Tajemnice dźwięku, Proste Maszyny Proste oraz Magię fizyki i jej efekty. Bezpośrednio na plaży staną specjalne wielkogabarytowe stanowiska, m.in.: dziewięciometrowe wahadło Foucault’a, czterometrowy basen do prezentowania zjawisk falowych, równoważnie, kolorowy balon obrazujący prawo Archimedesa, czy też model rury Elektrowni Wodnej Żarnowiec.
Podkreślić należy, iż „budowle” te będą powstawać na oczach odwiedzających.
– Chcemy, by nasze centrum było żywe – opowiada Kubacki. – Na początek uruchomimy wahadło Foucault’a.
Zostań Galileuszem!
Każdy kto zdecyduje się odwiedzić centrum, będzie mógł wcielić się np. w rolę Galileusza i samodzielnie zbadać spadek swobodny ciał o różnej masie, czy przybrać postać Newtona i rozszczepić światło za pomocą pryzmatu.
Co więcej wpołowie lipca – 11 i 12 lipca 2009 – Politechnika Gdańska zawita na plaży. Studenci z koła techniki okrętowej KORAB zaprezentują rowery wodne napędzane energią słoneczną.
Inicjatorzy przedsięwzięcia zapewniają, że w centrum nie zabraknie atrakcji i podkreślają znaczenie intrygującego przekazu nauki.
– Bawię się ucząc, uczę się bawiąc. Z tymi słowami będziemy prezentować w prosty i jasny sposób często trudne i złożone zagadnienia. Pokażemy naukę z jej najciekawszej strony, zmieniając sposób myślenia, szczególnie młodych ludzi, o naukach przyrodniczych. Zainteresujemy, zaintrygujemy, zafascynujemy – obiecuje Dawid Kubacki.
Plażowe Centrum Nauki i Edukacji – EduFun czynne będzie do 31 sierpnia, codziennie w godz. 10.00–20.00.
Centrum powstało dzięki EduFun przy współpracy z Fundacją „Wspólnota Gdańska”, gminą Gniewino oraz Politechniką Gdańską.
Patronat honorowy nad imprezą objął prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.
Zapraszamy: 5 lipca, godz. 16.30, plaża w Jelitkowie, wejście 61, oficjalne otwarcie centrum z udziałem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza
Jak trafić do Plażowego Centrum Nauki i Edukacji?
Plaża w Jelitkowie – wejście 61, tuż obok III Międzynarodowego Pleneru Rzeźb z Piasku i II Festiwalu Muzyki Tutejszej TUTART.

Podobne wpisy