Najnowsze wynalazki, czy Technicon Innowacje 2010

Technicon Innowacje to spotkanie branży naukowo-technicznej z całego Pomorza. Przedsięwzięcie stwarza możliwość przeglądu nowoczesnych wynalazków, technologii i projektów z różnych dziedzin – począwszy od automatyki, poprzez ochronę środowiska a na inżynierii morskiej skończywszy. Jest co oglądać, bowiem Technicon corocznie gromadzi blisko stu wystawców.

Targi adresowane są nade wszystko do technologów i firm produkcyjnych. Chętnie odwiedzają je także przedstawiciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, pasjonaci innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz studenci i doktoranci. By wziąć udział w targach studenci PG mogą skorzystać z godzin rektorskich – w środę i w czwartek, w godz. 10.00–15.00.

Zwyczajowo podczas targów rozgrywane są konkursy. Naukowcy PG walczyć będą o nagrody w konkursie Innowacje, do którego zgłosili aż 25 pomysłów.

Jednym z nich jest interfejs aromatowy, opracowany w Katedrze Systemów Multimedialnych WETI, pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego.
Urządzenie może być wykorzystywane jako uzupełnienie różnego rodzaju metod treningu pobudzającego zmysły w terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju, m.in. z autyzmem czy ADHD.

– W takich terapiach chodzi o to, by aktywować dzieci poprzez różnego rodzaju zabawy czy kolory, a my dodajemy do tego możliwość pobudzenia jeszcze jednego zmysłu – węchu, który do tej pory był rzadko wykorzystywany – mówi jeden z twórców interfejsu, dr Piotr Odya.

Interfejs może stać się elementem wyposażenia tzw. sal doświadczania świata, ale może być także stosowany niezależnie np. jako wzbogacenie komputerowych programów edukacyjnych. Dzięki możliwości emitowania zapachów można uatrakcyjniać lekcje biologii czy materiałoznawstwa.

Targom towarzyszyć będą liczne spotkania, m.in.: debata Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii pt. „Technika i Środowisko” czy też cykl wykładów dedykowanych prawu patentowemu, które poprowadzą eksperci z Investin Sp. z o.o. Program targów znajduje się pod adresem: http://www.mtgsa.pl/x.php/23,pl,2897/Program-Targow.html.

Więcej informacji na www.technicontargi.pl

Co, gdzie i kiedy?

Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2010
Międzynarodowe Targi Gdańskie, wejście od ul. Doroszyńskiego, hala 3.

godziny otwarcia targów
13 października, godz. 10.00–17.00
14 października, godz. 10.00–16.00

rozstrzygnięcie konkursów
14 października, godz. 14.00

Podobne wpisy