phoca_thumb_m_batycki festiwal nauki pg

Bałtycki Festiwal Nauki na PG

Festiwal dedykowany jest wszystkim ciekawym świata – zarówno dorosłym, jak i dzieciom w każdym wieku. Co ciekawe, light motivem 9. BFN na naszej uczelni będzie technika 3D.

– Będziemy trójwymiarowo oglądać świat. Każdy, kto odwiedzi Bałtycki Festiwal Nauki na politechnice otrzyma okulary anaglifowe i informator z planem sytuacyjnym uczelni. Zwiedzającym, którzy zobaczą ulotkę w potrójnym wymiarze łatwiej będzie trafić w konkretne miejsce na PG – mówi dr hab. inż. Ryszard Barczyński, koordynator uczelniany Bałtyckiego Festiwalu Nauki. – Przygotowaliśmy też wystawę fotografii, wykonanych w 3D, a prezentujących naszą uczelnię. Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki odbędzie się też kilka prezentacji dedykowanych trójwymiarowi.

– Ponadto, festiwal fotografowany będzie w technice 3D, a potem na stronie festiwalu powstanie galeria. Warto więc zachować okulary – dodaje dr Barczyński.

Propozycje BFN są niebanalne. Organizatorzy podkreślają, że wielki naukowy piknik to niepowtarzalna szansa, by samemu dotknąć, powąchać, sprawdzić…
– Polecam przede wszystkim eksperymentatorium, w które zamieni się Dziedziniec Południowy. Dzieci będą mogły tam samodzielnie wykonać wiele ciekawych, a czasem dość widowiskowych doświadczeń. Interesujące dla wielu mogą okazać się wykłady i prezentacje dotyczące chemii żywienia, które proponuje Wydział Chemiczny – mówi koordynator.

– Gorąco zapraszam też na nietypowy koncert jazzowy do Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim. Impreza pt. „Fizyka muzyki jazzowej” to koncert zespołu Homemade Quintet z Gdańskiej Akademii Muzycznej połączony z wykładem i eksperymentami – opowiada dr Barczyński, który jest inicjatorem tego koncertu. – Pokażemy słuchaczom, czym jest dźwięk z punktu widzenia fizyki.

Poprzednimi laty politechnicy zajmowali się fizyką innych gatunków muzyki, np. rocka. Dr Barczyński pytany, czym różni się fizyka muzyki jazzowej od fizyki muzyki rockowej odpowiada żartem: „z punktu widzenia fizyków – niczym, zaś z punktu widzenia muzyków – wszystkim”. Zainteresowanych zapraszamy 26 maja o godz. 18.00 do Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim.

Co roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się walki robotów. 28 maja od godz. 10.00 na Trójmiejski Turniej Robotów Robo3DVision zaprasza Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (hol nowego gmachu). Z kolei na Dziedzińcu Północnym 29 maja w godz. 9.00–15.00 zmagać się będą roboty dwóch kategorii: line follower – poruszające się po wyznaczonej linii oraz minisumo – starające się wypchnąć przeciwnika z ringu. Organizatorem Roboxy 2010 jest Wydział Elektrotechniki i Automatyki.

Pracownicy Wydziału Chemicznego przygotowali w tym roku najwięcej imprez (52). Proponują m.in. specjalne spotkania dedykowane wielkiej, polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie: Maria – wielka dama nauki, 28 maja o godz. 14.15–15.00, Urodziłam się w Warszawie…, 29 maja, godz. 13.00–14.30, a tuż po tym spotkaniu na Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie. Odbędą się one w wyremontowanym niedawno Audytorium Chemicznym.

Szczegółowy rozkład imprez wraz z opisem (tematyka, grupa docelowa oraz liczba miejsc) dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwal.pg.gda.pl

Uwaga! Podczas festiwalu funkcjonować będzie specjalna informacja: granatowo-żółty namiot tuż za bramą główną Politechniki Gdańskiej. Tam otrzymają Państwo informatory z wykazem imprez i okulary 3D.

Podobne wpisy