Closeup of hotel breakfast meal

Gastronomia i hotelarstwo

Gastronomia i Hotelarstwo to popularny kierunek studiów, który oferują niemal wszystkie większe uczelnie w Polsce. Jeśli marzysz o prowadzeniu własnego ośrodka wypoczynkowego, hotelu, obiektu gastronomicznego, te studia z pewnością pomogą. Od kandydatów na te studia oczekuje się przede wszystkim samodzielności i zorganizowania. W przyszłości będą bowiem odpowiedzialni za skuteczne zarządzanie powierzonymi im biznesami. Od ich wiedzy, umiejętności i osobowości zależeć będzie sukces całego przedsięwzięcia. Wstęp na studia zależy od uczelni, którą wybierzesz.

Są miejsca, w których decyduje konkurs świadectw z przedmiotów przyrodniczych (biologia) i ścisłych (głównie matematyka). Gdzie indziej na Gastronomię i hotelarstwo dostają się osoby, które pozytywnie przeszły rozmowę kwalifikacyjną. Są też takie uczelnie (głównie prywatne), w których na ten kierunek wystarczy w odpowiednim terminie złożyć wymagane dokumenty. Od wyboru uczelni zależy także tytuł, jaki zdobędziesz po ukończeniu edukacji.

W trakcie studiów:

Studenci poznają najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem hoteli, zarządzaniem ich personelem, zapewnianiem właściwej obsługi gastronomicznej klientom, itp. Dużo miejsca poświęca się na naukę prawa, ekonomii, zarządzania, marketingu i statystyki. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Wiedzę i umiejętności zweryfikować można w czasie licznych praktyk (również zagranicznych), szkoleń i warsztatów. Studenci kończący pierwszy szczebel edukacji akademickiej mogą bez problemów kontynuować naukę na tym samym kierunku. Muszą tylko wybrać uczelnię, która prowadzi takie właśnie studia magisterskie. Drugi stopień edukacji to głównie poszerzanie wiedzy o nowe treści oraz zdobywanie dodatkowych umiejętności i uprawnień. Dla osób, które tytuł magistra zdobyły na innym kierunku studiów ciekawą opcją zdobycia doświadczenia z dziedziny gastronomii i hotelarstwa będą studia podyplomowe. Kilka uczelni w Polsce ma je w swojej ofercie.

Gdzie studiować gastronomię i hotelarstwo?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek gastronomia i hotelarstwo?

Po studiach:

Absolwenci kierunku gastronomia i hotelarstwo znajdą zatrudnienie w hotelach lub w przedsiębiorstwach gastronomicznych. Będą mogli także zakładać własną działalność gospodarczą w każdej z tych branż. Oba sektory są w Polsce ciągle słabo rozwinięte, dlatego czekają na zagospodarowanie. Studia na kierunku gastronomia i hotelarstwo zapewniają pewną, ciekawą pracę i wysokie zarobki.

Podobne wpisy