kon21213

62 miliony zł za najlepsze programy studiów

Wyniki „konkursu na milion” ogłoszono w środę w resorcie nauki.

„Konkurs na milion” skierowany jest do tych wydziałów i uczelni, które najlepiej wdrażają systemy poprawy jakości i kształcenia oraz Krajowe Ramy Kwalifikacji. W czerwcu 2012 r. ołgosił go resort nauki. Zgłoszono ponad 200 wniosków, ocenianych przez zespół ekspertów ministerstwa nauki pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Marciniaka.

W konkursie nagrodzono 62 kierunki studiów, prowadzone przez 37 uczelni z 17 polskich miast. Wśród nich znalazło się 9 uczelni niepublicznych.

Najlepiej w konkursie wypadły: Uniwersytet Jagielloński (5 nagrodzonych kierunków) oraz Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza (po cztery nagrodzone kierunki studiów.) Pełną listę zwycięzców można zobaczyć: tutaj

Jak mówi prof. Barbara Kudrycka,konkurs pokazał, że polskie uczelnie potrafią uczyć nowocześnie i reagują na wyzwania, jakie stawia przed nimi rozwijająca się wiedza oraz rynki pracy. 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, dodaje też, że przybywa uczelni i firm, które budują dobre relacje z przedsiębiorcami. Korzystają na tym studenci, którzy poza nowoczesną wiedzą, zdobywają także kompetencje i praktyczne umiejętności, które ułatwią im w przyszłości zawodowy start. Spotkania ze znakomitymi praktykami są też dla studentów inspiracją, wyzwalają przedsiębiorczość i nieszablonowe myślenie. Podkreśla także, że warto docenić starania wszystkich uczelni, które zgłosiły się do konkursu.

Kreatywność w udoskonalaniu programów studiów była imponująca. Wiele prac dyplomowych studentów automatyki i robotyki Politechniki Łódzkiej dotyczy problemów, z którymi zetknęli się podczas praktyk w przemyśle. Studenci kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzą blogi i fotoblogi, uczestniczą w warsztatach kreatywnego pisania. Studenci nawigacji Akademii Morskiej w Szczecinie ćwiczą na symulatorach i odbywają obowiązkowe roczne praktyki morskie. A studenci technologii żywności na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim uczą się o alergenach pokarmowych, które trapią coraz szerszą grupę konsumentów. 

Zwycięskie wydziały będą mogły przeznaczyć otrzymany 1 mln zł na doskonalenie oferty dydaktycznej. Mogą zrealizować to m.in. poprzez sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas wykładów i ćwiczeń, pokrycie kosztów praktyk zawodowych dla studentów czy lepsze przygotowanie wykładowców akademickich.

Źródło: http://www.nauka.gov.pl

Podobne wpisy