logo PL 2017 nowe

Zbudować czołg – to nowe zadanie grupy studentów z Politechniki Lubelskiej

Według zebranych przez studentów informacji, nie zachował żaden z kilkuset wyprodukowanych egzemplarzy czołgu. To nie zniechęca jednak studentów Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej – do tej pory udało im się zrealizować kilkanaście projektów i zbudować: Trabanta z czterema kołami skrętnymi, elektryczny samochód z napędem 4×4, a także znanego Cetana, który w 2014 roku zajął II miejsce w Shell Eco Marathon. Przy realizacji kolejnego projektu, studenci będą współpracować ze Zbigniewem Węglarzem, który 1969 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile zaprojektował i skonstruował trenaż czołgowy MPG-69. Trenażer dawał ogromne oszczędności przy szkoleniu czołgistów w stosunku do jazdy pełnowymiarowymi pojazdami gąsienicowymi i podobno znakomicie sprawował się w terenie.

Dzięki koledze Romanowi Gawędzie z Koła Pojazdów Zabytkowych AL, dotarliśmy do Pana Konrada Orłowskiego, speca od samochodów na planach filmowych, który zdobył prawie cały komplet oryginalnych kół i obiecał poszukać innych zachowanych części. Oprócz budowy czołgu, studenci w ramach inżynierii odwrotnej planują przygotować również jego wersję cyfrową. Kilku studentów na podstawie projektu, przygotuje swoje prace dyplomowe: inżynierskie i magisterskie. Władze uczelni oraz Wydział zaproponował wsparcie finansowe. Dodatkowo pomoc warsztatową zadeklarowała firma Wit Compsities.

Do tej pory udało się skompletować silnik ze skrzynią biegów. Studenci potrzebują jednak konkretnych materiałów, dlatego wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek materiały, np. dokumentacje techniczną, fotografie, proszą o informacje. Relacje z użytkowania pojazdu również są niezwykle ważne.

Więcej informacji o Politechnice Lubelskiej znajdziesz tutaj.

Podobne wpisy