umlodz

Zagraniczni studenci na polskich uczelniach

Do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgłosiła się organizacja pośrednicząca w polsko-chińskiej wymianie gospodarczej. Jej przedstawiciele byli zainteresowani nowym kierunkiem studiów – pielęgniarstwem (język angielski jako język wykładowy). Jest to pierwszy w Polsce tego typu kierunek przeznaczony dla studentów obcojęzycznych. W efekcie na 24 dostępne miejsca zgłosiło się już 30 potencjalnych kandydatów z Chin.

W chwili obecnej na UM w Łodzi studiuje około 300 zagranicznych studentów, co stanowi około 5% ogólnej liczby studentów tej uczelni. – Proponujemy słuchaczom anglojęzycznym studia w systemie 4- i 6 -letnim, oraz w systemie 5-letnim. W ofercie mamy także biotechnologię oraz studia doktoranckie. Od nowego roku akademickiego chcemy także zaproponować nowy kierunek – pielęgniarstwo – jak mówi Joanna Orłowska, rzecznik prasowy łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki opłatom, które wnoszone są przez zagranicznych studentów uczelnie mogą poprawić swoją kondycję finansową i stale dostosowywać ofertę edukacyjną do zmieniających się uwarunkowań i potrzeb rynkowych. Napływ zagranicznych studentów jest ponadto dla uczelni sposobem na zabezpieczenie się przed skutkami niżu demograficznego. Polskich studentów jest z każdym rokiem coraz mniej – liczba rodzimych studentów w ciągu zaledwie dekady może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią w stosunku do obecnej liczby.

Podobne wpisy