XIII Festiwal Nauki w Krakowie

Hasło „Oblicza wody” nawiązuje do obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody, które zostało ogłoszone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Organizatorzy pragną tym samym zwrócić uwagę na bardzo istotny problem czystości, niedoboru i lepszego wykorzystania wody. 

W festiwalowym konkursie fotograficznym wyłonione zostaną najlepsze zdjęcia nawiązuje do mysli przewodniej krakowskiego festiwalu. Organizatorzy postanowili dokonać podziału uczestników na trzy kategorie wiekowe: dziecięcą (uczniowie szkół podstawowych), młodzieżową (uczniowie szkół gimnazjalnych i szkół średnich) oraz dorosłych (osoby, które ukończyły 18 lat). Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu nie więcej niż trzy zdjęcia. Należy zaznaczyć, iż organizatorzy nie narzucają uczestnikom żadnych, sztywnych reguł i zasad. Zdjęcia mogą być więc wykonane dowolną techniką – kolorowe, czarno-białe, sepia, etc. Zwycięzcy w każdej kategorii mogą liczyć na nagrody rzeczowe o wartości 1000 i 500 złotych. 

Zaangażowanie Urzędu Statystycznego w Krakowie w organizację festiwalu pozwoli na przedstawienie szczegółowych informacji na temat tego jak zmienia się gospodarka wodna, jak kształtują się średnie opady, itd. Osoby zgromadzone na Rynku Głównym będą mogły delektować się bezpłatną i cechującą się wysokimi walorami zdrowotnymi wodą mineralną. 

Festyn Nauki zlokalizowany na płycie Rynku Głównego oraz na terenie Collegium Medicum UJ w Krakowie stanowić będzie centrum festiwalowych wydarzeń. W dniach od 16 do 18 maja, krakowski rynek, który zna każdy z nas, zamieni się w naukowe miasteczko namiotowe. Co czego na gości festiwalowego miasteczka? Rozmowy z naukowcami, studentami, doświadczenia, eksperymenty, pomiary, warsztaty i wykłady – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów. Niektóre muzea oraz instytuty będą dostępna w tym czasie za darmo – warto więc skorzystać i zapoznać się z ich zbiorami i wystawami. 

Warto przypomnieć, iż Pierwszy Festiwal Nauki w Krakowie został zorganizowany przez Uniwersytet Jagielloński. Kolejna edycja Festiwalu należała do Akademii Górniczo-Hutniczej, a po niej do Politechniki Krakowskiej.  

Szczegółowe informacje na temat programu oraz konkursu fotograficznego można znaleźć na oficjalnej stronie XIII Festiwalu Nauki w Krakowie

 

Podobne wpisy