phoca_thumb_s_wse_logo

WSE – kompetentnie …ku przyszłości dzięki funduszom europejskim

 
Uczelnia dokładnie przemyślała drogę swojego rozwoju i z niezwykłą konsekwencją i starannością przeprowadza reformy warte 5 milionowego grantu, by jak najlepiej wzmocnić kluczowe obszary swej działalności. Oczywiście priorytetem od początku było jak najlepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy, poprawa jakości kształcenia i poprawa efektywności i jakości zarządzania.
 
Dzięki projektowi było możliwe przeprowadzenie przez WSE badań wśród małopolskich pracodawców. Wykazały one, że najważniejsze u przyszłych pracowników są umiejętności interpersonalne i osobowe, które człowiek nabywa w toku studiów tj. odpowiedzialność, terminowość, umiejętności komunikacyjne i umiejętności pracy w zespole, a także, co mocno podkreślano,  praktyczna wiedza.
 
Efektem przeprowadzonych badań była analiza wszystkich programów studiów I, II stopnia oraz studiów podyplomowych pod kątem wymogów pracodawców i wprowadzenie nowych  specjalności na poszczególnych kierunkach. Dla każdego kierunku i specjalności zostały stworzone profile kompetencyjne określające co absolwent danych studiów będzie umiał po zakończeniu nauki. Zmieniono również całą organizację procesu kształcenia. Wprowadzono nowe metody nauczania, które sprawdzają się w wiodących uczelniach anglosaskich, a które kształcą u studentów niezwykle cenne w przyszłej pracy praktyczne umiejętności (case study, warsztaty i kursy e-learningowe). Kazusy zakupione od Uniwersytetu Harwarda wprowadzono  jako stały element programu studiów. Uczą one studentów jak w praktyce reagować na kryzysowe sytuacje w biznesie.
Dzięki tym zmianom studenci WSE maja gwarancję, że po ukończeniu studiów będą cennym nabytkiem dla pracodawców.
 
Elementem podnoszącym standard nauczania w Wyższej Szkole Europejskiej jest także wprowadzenie kształcenia na odległość. Wspomaga i wzbogaca to tradycyjny model nauki. Od października 2009 w uczelni funkcjonuje plat forma Blackboard, która gromadzi już kilkadziesiąt kursów e-learningowym i umożliwia tworzenie nowych.
 
W listopadzie 2009 rozpoczęła się pilotażowa edycja uzupełniającego programu o profilu biznesowym – Enterprise Stream, skierowanego do studentów wszystkich kierunków studiów dziennych w WSE. Jego celem jest zapoznanie młodych ludzi z zagadnieniami biznesowymi i ułatwienie im startu na rynku pracy. O dużej wartości przedsięwzięcia świadczy fakt, że patronat nad nim objął brytyjski bank HSBC, którego pracownicy i kadra zarządzająca poprowadzą część zajęć. Program będzie realizowany w języku angielskim w  formie spotkań ekspertów ze studentami, podzielonych na dziewięć modułów (Business Communication, Problem Solving and Decision Making,  Leadership and teamwork, Financial Management, Strategy and Marketing, Customer Relations, Project Management and Continuous Improvement, Business Plan, Global Economic Environment).
 
Środki projektowe pozwoliły również na rozwój i zinformatyzowanie Biura Karier WSE, które w  atrakcyjnej formie przeprowadza warsztaty i szkolenia dla studentów i oferuje ciekawe staże w czołowych firmach w Małopolsce. Powiązane jest to z konsultacjami doradcy zawodowego zatrudnionego w WSE, by na podstawie badań psychologicznych i predyspozycji pomagał studentom wybrać odpowiedni zawód.
 
Dzięki projektowi rozwojowemu „Kompetentnie ku przyszłości” otworzyły się także nowe możliwości dla kadry dydaktycznej – profesjonalne szkolenia i warsztaty z zastosowania  nowoczesnych rozwiązań w edukacji oraz staże i wyjazdy do zagranicznych uczelni. Wielu dydaktyków mogło porównać swoje doświadczenia z doświadczeniami kolegów z wiodących europejskich uniwersytetów.
 
„Dofinansowanie wyjazdów zagranicznych dla pracowników naukowo-dydaktycznych jest bardzo interesującą możliwością wspierającą rozwój naukowy. W polskim szkolnictwie wyższym dofinansowanie pochodzi zazwyczaj z placówek naukowych (wydziałów, instytutów, katedr itd.) albo z grantów ministerialnych. W pierwszym wypadku środki, które są do dyspozycji zazwyczaj są niewielkie, w drugim dostępne są przede wszystkim dla osób ze stopniem doktora (granty promotorskie dla doktorantów zazwyczaj są niewysokie). W przypadku grantów uczelnie zazwyczaj potrącają także istotną część środków (np. 20%) na koszty administracyjne, skomplikowana i długotrwała jest także procedura ubiegania się o takie dofinansowanie. Dzięki projektowi „Kompetentnie ku przyszłości” możliwe było uzyskanie dofinansowania przy minimum formalności i z niewielkim wyprzedzeniem czasowym, a przy tym w wysokości pozwalającej wygodną organizację wyjazdu. Projekt można było składać indywidualnie i nie miał przy tym znaczenia stopień naukowy wnioskodawcy. Procedura rozliczania również była dogodna.
 
Niezależnie od formalnych udogodnień, dofinansowanie istotnie wspierało pracę naukową. Po pierwsze wyjazd zagraniczny stwarzał okazję szerokiego dostępu do anglojęzycznej literatury naukowej, który w Polsce jest bardzo ograniczony (niedofinansowane biblioteki!). Do drugie była to okazja do spotkania i dyskusji z naukowcami z innych krajów, a potencjalnie także nawiązania współpracy. Wreszcie, ponieważ warunkiem rozliczenia jest publikacja naukowa, program naturalnie „wymuszał” konkretne efekty w tej dziedzinie. Zważywszy na to dofinansowanie wyjazdów staże zagraniczne przez WSE można uznać za niemal modelowy przykład wspierania rozwoju naukowego pracowników uczelni”.
 
Seweryn Rudnicki, psycholog, socjolog, wykładowca WSE
 
W ramach projektu wprowadzono także  nowoczesny i rozbudowany system oceny pracowniczej, gwarantujący wysokie kompetencje kadry i jakość nauczania. System ten da możliwość zaplanowania ścieżki rozwoju pracownika i uzyskania pomocy w jej realizowaniu. Pozwoli to uczelni na monitorowanie kompetencji pracowniczych i egzekwowanie realizacji celów. Dzięki niemu będzie można wyróżnić najlepszych i wspomóc tych, którzy mają problem ze spełnieniem standardów założonych przez WSE. Ułatwi on również politykę szkoleniową i motywowanie pracowników, a przede wszystkim wprowadzi przejrzystość w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Ocena będzie się odbywała w okresach rocznych.
 
Wiele założonych działań zostało już zrealizowanych, wiele zaplanowano. Wygrany projekt umożliwił uczelni realizację ambitnych celów z większym rozmachem. Wszystko po to, by uczelnia krakowska stała się mocną konkurencją dla najlepszych europejskich uniwersytetów.
 
Więcej informacji o projekcie rozwojowym na stronie http://www.wse.krakow.pl/pl/Kompetentnie_ku_przyszlosci
         phoca_thumb_s_ue_kapital_ludzki                                    phoca_thumb_s_ue_efs         
Projekt „Kompetentnie ku przyszłości” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,  Działanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”. Instytucją Wdrażającą jest Ministerstwo Nauki  i Szkolnictwa Wyższego.

Podobne wpisy