phoca_thumb_m_pg-logo

CDIO – nowa generacja inżynierów

  

Do CDIO należą uniwersytety z dwudziestu sześciu krajów, w tym: Massachusetts Institute of Technology, Chalmers Goeteborg, KTH Sztokholm, Sydney University, Catalunya University, Webster`s College, Universidad Santiago de Chile, Notre Dame University USA i wiele innych. W Polsce, poza PG do konsorcjum CDIO należy również Politechnika Warszawska.

Uczelnie zrzeszone w CDIO podkreślają, że należy pozostawić studentom szerokie pole do popisu w poszukiwaniu tematów prac projektowych i dyplomowych, rozwiązań, które planują w nich zastosować oraz sposobów ich finansowania i optymalizacji kosztów. Młodzież ma więc nauczyć się wszystkiego, co pozwoli im na wprowadzenie pomysłu w życie. – To możliwe. Podczas wizyty w Rejkjawiku miałem okazję przyglądać się, jak studenci sprawdzali, czy zaprojektowany przez nich samolot poleci – opowiada prof. Andrzej Zieliński, także  kierownik Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania na Wydziale Mechanicznym PG.

– System zakłada, że student ma nie tylko dysponować wiedzą z konkretnych przedmiotów, ale ma nauczyć się rozwiązywać całe złożone procedury. Podobnie jak w Krajowych Ramach Kwalifikacji, w CDIO ważne są trzy elementy: wiedza, umiejętności i postawa – wyjaśnia prof. Andrzej Zieliński. – Żeby wykształcić dobrego inżyniera, trzeba kłaść ogromny nacisk na projektowanie oraz na to, by student miał sposobność wytworzenia tego, co chce wykreować.

Ważnym celem współdziałania ośrodków inżynierskich z całego świata jest również wdrożenie w skali całej uczelni projektów zespołowych, tzn. interdyscyplinarnych grup studentów realizujących projekty wynikające bezpośrednio z potrzeb gospodarki. Siłę zespołów wielokrotnie podkreślał prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.

Politechnika Gdańska przystępując do CDIO postawiła sobie kilka celów: – Politechnice Gdańskiej zależy na dostarczeniu rynkowi pracy nowoczesnego inżyniera, potrafiącego nie tylko rozwiązywać istniejące problemy, ale także umiejącego tworzyć nowe idee. I chętnego do ciągłego rozwoju inżynierskich umiejętności – zaznacza prorektor Andrzej Zieliński.

Profesor podkreśla, że dzięki standardom CDIO studenci będą autentycznie zadowoleni z tego, co robią, gdyż będą mieli wpływ na program kształcenia. 
– Mam nadzieję, że nasi absolwenci wyedukowani w sposób podobny, jak w innych uczelniach zagranicznych, będą przygotowani lepiej do pracy poza krajem, w międzynarodowych koncernach i przedsiębiorstwach, do pracy w zespołach – mówi prorektor.

Przedstawiciele konsorcjum CDIO spotykają się dwa razy w roku. Najbliższe seminarium odbędzie się w dniach 22–23 września 2011 w Gdańsku, gospodarzem będzie Politechnika Gdańska.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie http://www.cdio.org/.

 

Podobne wpisy