pllogo

Politechnika Łódzka monitoruje absolwentów

Jak wyjaśnia Chojnacka, program będzie działał w taki sposób, że każdy student przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego musi wejść na stronę www.absolwenci.p.lodz.pl. Tam będzie mógł pobrać niezbędne do obrony dokumenty, czyli podanie o dopuszczenie do egzaminu dyplomowego i – co jest ważne w kontekście badania ich losów zawodowych – oświadczenie o zgodzie lub jej braku na udział w ankiecie.
Absolwenci będą badani w chwili podejścia do obrony pracy dyplomowej, pół roku, rok, dwa lata i pięć lat po ukończeniu studiów. Ankietowani odpowiedzą m.in. na pytania związane z zatrudnieniem, o to czy pracowali już w trakcie studiów, czy brali udział w programach międzynarodowej wymiany, jakie kwalifikacje zdobyli, czy i jak zamierzają się dalej dokształcać. Badane będą także preferencje absolwentów dotyczące zmiany miejsca zamieszkania w trakcie poszukania pracy.
Docelowo system obejmie wszystkich absolwentów. Pierwsze efekty badań absolwentów z 2009 r. będą widoczne już na początku najbliższego roku akademickiego, następne wyniki – na początku roku 2010.
„Wyniki badań pozwolą lepiej dostosować ofertę edukacyjną Politechniki Łódzkiej do potrzeb rynku pracy” – uważa Chojnacka. Wprowadzony system umożliwi badanie tzw. „zatrudnialności” absolwentów różnych kierunków studiów.
Co roku opuszcza Politechnikę Łódzką około 3000 absolwentów. Do tej pory mieliśmy niewiele informacji o ich dalszych losach, czy znaleźli pracę w zawodzie, jak rozwija się ich kariera, czy studia, które skończyli są dla nich prawdziwą przepustką w zdobyciu zawodu ich marzeń – zauważa rzecznik uczelni. Profesjonalne badania tego typu wiązały się z dużymi kosztami.
Stworzenie programu na Politechnice Łódzkiej umożliwiły unijne środki, które uczelnia uzyskała w ramach projektu „Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń – zintegrowany rozwój Politechniki Łódzkiej – zarządzanie Uczelnią, nowoczesna oferta edukacyjna i wzmacniania zdolności do zatrudnienia, także osób niepełnosprawnych”. „Na to narzędzie czekaliśmy od dłuższego czasu”- zaznacza Chojnacka.
Projekt „Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń…” jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV „Szkolnictwo wyższe i nauka”, Poddziałanie 4.1.1. „Wzmacnianie potencjału dydaktycznego uczelni”.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy