ul_logo

Brytyjska premier nie przyjedzie

83-letnia Margaret Thatcher złamała rękę w ostatni piątek, gdy przewróciła się we własnym domu.
„Mamy nadzieję, że uroczystość nadania tytułu będzie miała miejsce na początku nowego roku akademickiego” – zaznaczyła prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą prof. Zofia Wysokińska.
Od początku wiadomo było, że z uwagi na stan zdrowia, b. premier Wielkiej Brytanii nie będzie mogła przyjechać do Łodzi. Uroczystość miała odbyć się poprzez telekonferencję i miała być na żywo transmitowana z Londynu.
Z wnioskiem o nadanie Margaret Thatcher honorowego doktoratu wystąpiła rada wydziału ekonomiczno-socjologicznego, poparły go też rady wydziałów prawa i administracji oraz studiów międzynarodowych i politologicznych uczelni UŁ, które chcą w ten sposób uhonorować jej dokonania w sferze gospodarki w okresie, gdy była premierem Wielkiej Brytanii.
Margaret Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w. Funkcję tę pełniła przez trzy kadencje w latach 1979-1990. Była pierwszą kobietą – premierem Wielkiej Brytanii. Zyskała przydomek „Żelaznej Damy”, konsekwentnie przeprowadzając reformy ekonomiczne, które wyciągnęły kraj z marazmu gospodarczego. W swej polityce opowiadała się za ograniczeniem roli państwa w gospodarce i za prywatyzacją najważniejszych sektorów. Stawiała na wolny rynek i rozwój przedsiębiorczości.
Tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali dotąd m.in. Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda i Kazimierz Dejmek. 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy