Business man using calculator and laptop on white desk, Accounting and tax concept

Podatki i doradztwo podatkowe

Gdzie nie spojrzeć podatki, podatki, podatki. Ciągle coś, komuś płacimy. Nasze portfele chudną w zastraszającym tempie. I jak się tu połapać w temacie podatków, będąc zwykłym zjadaczem chleba? Całe szczęście, są osoby, które o podatkach wiedzą wszystko, to doradcy podatkowi. Zawód bardzo dobrze płatny i cieszący się dużym szacunkiem. By zostać doradcą podatkowym należy zdać państwowy egzamin, a wcześniej oczywiście ukończyć studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe. Wiele uczelni w swej ofercie edukacyjnej posiada tego typu kierunek.

Doradcą podatkowym mogą zostać osoby z wyższym wykształceniem (minimum licencjat), które ukończyły studia uzupełniające lub studia podyplomowe, a następnie po odbyciu praktyk zdały egzamin na doradcę podatkowego. Najłatwiejszą drogę do kariery doradcy podatkowego będą mieli prawnicy i ekonomiści, gdyż studia na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe rozwijają zagadnienia, z którymi zetknęli się wcześniej na studiach wyższych.

W trakcie studiów:

Na studentów czeka wiele nauki. Nacisk kładzie się głównie na aspekty prawne i ekonomiczne, stąd w programie studiów na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe mogą pojawić się zagadnienia z różnych dziedzin prawa (np. podatkowego, cywilnego, handlowego) czy ekonomii (np. zarządzanie i rachunkowość). Ważnym elementem studiów na tym kierunku jest połączenie praktycznej wiedzy ze specjalistycznymi umiejętnościami. Studentom daje się możliwość odbycia praktyk, ugruntowujących ich wiedzę. Studiując Podatki i doradztwo podatkowe należy nastawić się na zdobycie umiejętności analizowania przepisów prawa podatkowego, zasad postępowania egzekucyjnego w sprawach podatkowych, czy też samodzielnego wypełniania dokumentacji podatkowe. Studentom oferuje się także wiedzę o systemie podatkowym w Europie i różnych formach podatków. Specjaliści kończący studia na tym kierunku będą doskonale przygotowani merytorycznie i praktycznie do wykonywania zawodu doradców podatkowych. 

Gdzie studiować kierunek podatki i doradztwo podatkowe?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek podatki i doradztwo podatkowe?

Po studiach:

Absolwenci kierunku Podatki i doradztwo finansowe znajdą zatrudnienie w instytucjach administracji państwowej, korporacjach finansowych, przedsiębiorstwach, firmach konsultingowych, kancelariach prawnych, biurach rachunkowych itp. Osoby kończące ten kierunek studiów, jako eksperci od zagadnień biznesowo-podatkowych będą mogli także założyć własną działalność i doradzać podatnikom. 

Podobne wpisy