Nowe wynalazki z AGH
Roboty równoległe są tak precyzyjne, że umożliwiają dokonywanie operacji na poziomie komórkowym. Wszystkie te innowacje opracowali naukowcy z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, którzy wraz z partnerską firmą UNIHUT prezentowali je w salonie Nauka dla Gospodarki targów ITM Polska 2009 w Poznaniu.
„Roboty mobilne to urządzenia, które mają za zadanie autonomicznie przewozić elementy z jednego miejsca do drugiego. Ich autonomiczność polega na tym, że same są sobie w stanie wyznaczyć trasę do przejechania. Wiele robotów może pracować razem i wymieniać między sobą informacje. Roboty te pozwalają bezzałogowo transportować elementy na halach produkcyjnych, mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu mapy obszaru i zbierania informacji o otoczeniu, które jest nieprzyjazne człowiekowi. Ich przyszłość to również praca w kosmosie. Mają też zastosowania edukacyjne – pozwalają na rozwijanie algorytmów” – wyliczał w rozmowie z PAP dr Tomasz Buratowski z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH.
AGH jeszcze nie nawiązało współpracy dla przemysłowych wdrożeń swoich robotów mobilnych. Jak zapewnił naukowiec, wielu przedsiębiorców interesuje się jednak komercjalizacją prac. Wielkim zainteresowaniem cieszy się prototyp robota latającego.
„To jeden z najbardziej złożonych robotów latających. Ma za zadanie autonomicznie startować, lądować i przelecieć zadaną trajektorię. Można go wykorzystać do różnego rodzaju inspekcji, ma zastosowania militarne czyli szpiegowskie. Jedna z polskich firm wykorzystuje tego typu urządzenia do kręcenia filmów reklamowych” – mówił dr Buratowski.
Jak dodał, polskie technologie nie konkurują z technologiami zachodnimi, ale bazując na nich – uzupełniają. AGH odpowiada za software i hardware części helikoptera, pozostałe fragmenty konstrukcji bazują na produktach firm światowych.
Robot jest wyposażony w pokładowy układ nawigacji GPS i w platformę video, która na targach poznańskich również miała swoją premierę. Jest to bezprzewodowa samostabilizująca platforma żyroskopowa, którą można sterować manualnie za pomocą joysticka lub urządzenia pocket PC, jak również automatycznie – poprzez ruchy głowy osoby wyposażonej w wirtualne okulary. Platforma kręci film w rozdzielczości Full HD. Kamera to patent zgłoszony w całości przez AGH.
„Helikopter może współpracować z różnymi kamerami: bezprzewodową Wi-Fi lub zwykłą kamerą HD, zbierająca dane, które potem po wylądowaniu obrabia się w zależności od potrzeb. Głównym problemem, który muszą rozwiązać twórcy takich współpracujących urządzeniach, jest wytłumienie drgań powstałych podczas lotu – tu robi to komputer” – wyjaśnił dr Buratowski.
Prezentacja katedry AGH podczas tegorocznych targów poznańskich obejmowała ponadto robota równoległego. Składa się z on dwóch części. Makrorobot ma za zadanie pozycjonować kamerę i mikrorobota. Konstrukcja mikrorobota opiera się na naciętych kawałkach metalu, które za pomocą dźwigni zwiększają możliwości penetracyjne i zdolność poruszania się w przestrzeni.
„Mamy napędy, które poruszają się w określonym zakresie, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji manipulatora, dźwigni i owych kawałków materiału, jesteśmy w stanie zwiększyć na wyjściu zakres ruchu manipulatora. Ten zakres ruchu jest niewielki, wynosi zaledwie kilka milimetrów, ale rozdzielczość ruchowa manipulatorów jest bardzo duża. Dzięki uzyskanej w ten sposób precyzji można za ich pomocą dokonywać np. operacji na komórkach – przebić komórkę i włożyć do niej jakiś materiał” – tłumaczył ekspert.
Z naukowcami współpracuje firma, która specjalizuje się w konstrukcjach mechanicznych. To jej pracownicy projektują większość konstrukcji. Partnerzy zapraszają do zgłoszeń wszystkich potencjalnych odbiorców rozwiązań współtworzonych przez naukę i przemysł.
źródło: PAP – Nauka w Polsce