pslogo

Laboratorium Wirtualnego Latania

Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej, prof. Jerzy Rutkowski zaznaczył, że z laboratorium będą mogli korzystać nie tylko studenci i naukowcy, ale wszystkie osoby związane z branżą lotniczą.

Zastępca dyrektora Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej dr Krzysztof Cyran powiedział, że laboratorium pomoże studentom poznawać najbardziej zaawansowane systemy wirtualnej rzeczywistości. Studenci informatyki będą mogli budować mapy terenu o dowolnej rozdzielczości i włączać je do zestawu map, które symulatory mają już zainstalowane. Urządzenia umożliwiają też badania naukowe związane z zastosowaniem nawigacji satelitarnej w lotnictwie.

W przyszłości pozwoli to także w intensywnym szkolenia pilotów, bo studenci poznający budowę takich urządzeń będą w stanie jeśli nie budować podobne, to tworzyć przydatne w nich oprogramowanie – podkreślił dr Cyran.

W laboratorium o powierzchni 120 m kw. stanęło 12 symulatorów – dwa duże urządzenia treningowe, przypominające kabiny samolotów, oraz 10 mniejszych symulatorów lotów. Wszystkie urządzenia treningowe będą służyć nauce pilotażu i nawigacji, jak również zdobywaniu i przedłużaniu uprawnień dla licencji zawodowych.

 

To część większego, wartego 12 mln zł projektu, w ramach którego zostaną także zmodernizowane sale audytoryjne Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. W 85 proc. koszt projektu pokrywają środki z Unii Europejskiej.

 

Źródło: PAP

Podobne wpisy