aon logo

Generał Martin Dempsey w Akademii Obrony Narodowej

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej gościła już w tym roku wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki i struktur wojskowych. 24 lipca swoją obecnością zaszczycił AON generał Martin E. Dempsey. Wybitnego gościa powitał osobiście rektor-komendant gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.
gen demp4
Generał Dempsey rozpoczął swój wykład od wątku poświęconego nowoczesnym technologiom w sektorze zbrojeniowym i ich wpływu na modernizację armii. – Technologia będzie coraz bardziej istotna. Mniej wpływowi do tej pory na scenie międzynarodowej aktorzy będą zdobywać siłę. Trzeba zatem otwierać się na nowe rozwiązania – powiedział. Następnie odniósł się do kwestii ekonomicznych, które w bezpośredni sposób oddziałują na struktury wojskowe. Stale rosnący kryzys gospodarczy sprawia, iż wojsko zmuszone jest do szukania oszczędności na wielu płaszczyznach. W odróżnieniu od większości krytyków polityki „zaciskania pasa”, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów widzi w tym szansę na odświeżenie spojrzenia i rozwój obszaru obronności i bezpieczeństwa.
gen demp1
W wykładzie nie zabrakło również wielu słów uznania pod adresem Sił Zbrojnych RP. Generał Dempsey poświęciłem temu tematowi znaczną część swojego wystąpienia. Mówił o roli Polski w światowym systemie bezpieczeństwa oraz podziękował za wkład Rzeczypospolitej w afgańską i iracką misję stabilizacyjną. Warto podkreślić, iż gen. Dempsey osobiście dziękował żołnierzom z Polskiego Kontyngentu, którzy stacjonują w bazach w Afganistanie, w trakcie swojej wizyty w tym państwie.

Przerwa wakacyjna nie przeszkodziła w zapełnieniu całej auli im. gen. Kuropieskiego w Gmachu Biblioteki Głównej AON. Wykładowi przysłuchiwali się: zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Zbigniew Włosowicz, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł, przedstawiciele MON, MSZ i SGWP. Słuchacze zadawali wybitnemu gościowi pytań odnośnie współczesnych problemów z zakresu bezpieczeństwa i światowych problemów o charakterze wojskowym. Padały pytania odnośnie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz recept na skuteczne rozwiązanie konfliktu syryjskiego.
gen demp5
Generał Dempsey jest jednym z największym autorytetów dowódczych na świecie. Mimo szczelnie wypełnionego harmonogramu znalazł czas na odwiedzenie AON! Jak skomentował ten fakt? – To przywilej wynikający z mojego stanowiska – cały czas się uczę. Celowo buduję swój kalendarz tak, by stale pogłębiać wiedzę. Wykład zakończył się złożeniem oficjalnego wpisu w Księdze Pamiątkowej Akademii.

Podobne wpisy