Żydzi polscy w dokumencie filmowym
– To seminarium ma być dyskusją o roli filmu dokumentalnego w rejestrowaniu i przedstawianiu historii, kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej pamięci przeszłości. Podejmując ten temat chcemy skupić się nad rozumieniem kwestii „swojskości” i „obcości”, tożsamości, wykluczenia oraz perspektywy ofiar tragicznych wydarzeń historycznych i politycznych – mówi dr Paweł Rudnicki z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
W spotkaniu wezmą udział: Leo Leszek Kantor (prezes Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych „Humanity in the World” w Sztokholmie), Jakub Marmurek (filmoznawca i politolog, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN, członek zespołu czasopisma „Krytyka Polityczna”), Marcin Starnawski – (socjolog z DSW, członek redakcji czasopisma „Recykling Idei”), Anna Zawadzka (socjolożka, członkini Archiwum Etnograficznego w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW), Agnieszka Zembrzuska (filozofka z DSW).
Seminarium o obecność Żydów w historii i kulturze Polski zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich obejmuje życie żydowskie w Polsce u progu drugiej wojny światowej oraz losy Żydów w latach zagłady. Drugi blok poświęcony jest kampanii antysemickiej z lat 1967-68 (tzw. „kampanii antysyjonistycznej”), której kulminacja przypadła na marzec ’68, oraz jej historycznym następstwom: wymuszonemu ówczesną sytuacją społeczną i atmosferą psychologiczną masowemu wychodźstwu polskich Żydów oraz ich doświadczeniom jako emigrantów w nowych krajach.
Organizatorem spotkania jest Wydział Nauk Pedagogicznych DSW. Seminarium odbędzie się 24 listopada 2009 (wtorek), w godz. 9.30-19.30, w DSW, przy ul. Strzegomskiej 55 w sali 111. Wstęp wolny.
Program Seminarium:
9.30 – Otwarcie – prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, Dziekan WNP DSW
9.45- Słowo wstępne – Leo Leszek Kantor
10.30 Blok filmowy I – Przedwojenny świat żydowski i jego Zagłada
• „PO-LIN” (2008), reż. Jolanta Dylewska, 87 min.
• „Radegast” (2009), reż. Borys Lankosz, 50 min.
• „Bauman o Zagładzie” (2004), prod. Industrial Art, 20 min.
• „Coś mi zabrano” (1999), rez. Marcin Kryształowicz, 13 min.
Dyskusja z udziałem: Leo Leszka Kantora, Jakuba Majmurka, Anny Zawadzkiej, Agnieszki Zembrzuskiej
14.40 Przerwa
15.30 Blok filmowy II – Kampania antysemicka 1967/68 i losy emigrantów pomarcowych
• „Rachela na Dworcu Gdańskim” (2007), reż. Ewa Szprynger, 56 min.
• „Zwyczajny marzec” (2008), reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 58 min.
• „HaNoszrim” (1984), reż. Marian Hirschorn, ok. 50 min.
Dyskusja z udziałem: Leo Leszka Kantora, Jakuba Majmurka, Marcina Starnawskiego i Anny Zawadzkiej
19.30 Podsumowanie i zakończenie seminarium