phoca_thumb_s_robot_adam

Roboty z AGH

Roboty mobilne umieją autonomicznie przewozić elementy na hali produkcyjnej, same wyznaczając sobie trasy i komunikując się ze sobą w czasie pracy. Roboty równoległe są tak precyzyjne, że umożliwiają dokonywanie operacji na poziomie komórkowym. Wszystkie te innowacje opracowali naukowcy z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, którzy wraz z partnerską firmą UNIHUT prezentowali je w salonie Nauka dla Gospodarki targów ITM Polska 2009 w Poznaniu.
– Roboty mobilne to urządzenia, które mają za zadanie autonomicznie przewozić elementy z jednego miejsca do drugiego. Ich autonomiczność polega na tym, że same są sobie w stanie wyznaczyć trasę do przejechania. Wiele robotów może pracować razem i wymieniać między sobą informacje. Roboty te pozwalają bezzałogowo transportować elementy na halach produkcyjnych, mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu mapy obszaru i zbierania informacji o otoczeniu, które jest nieprzyjazne człowiekowi. Ich przyszłość to również praca w kosmosie. Mają też zastosowania edukacyjne – pozwalają na rozwijanie algorytmów” – wyliczał w rozmowie z PAP dr Tomasz Buratowski z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH.
AGH jeszcze nie nawiązało współpracy dla przemysłowych wdrożeń swoich robotów mobilnych. Jak zapewnił naukowiec, wielu przedsiębiorców interesuje się jednak komercjalizacją prac. Wielkim zainteresowaniem cieszy się prototyp robota latającego.
– To jeden z najbardziej złożonych robotów latających. Ma za zadanie autonomicznie startować, lądować i przelecieć zadaną trajektorię. Można go wykorzystać do różnego rodzaju inspekcji, ma zastosowania militarne czyli szpiegowskie. Jedna z polskich firm wykorzystuje tego typu urządzenia do kręcenia filmów reklamowych – mówił dr Buratowski.
Jak dodał, polskie technologie nie konkurują z technologiami zachodnimi, ale bazując na nich – uzupełniają. AGH odpowiada za software i hardware części helikoptera, pozostałe fragmenty konstrukcji bazują na produktach firm światowych.
Robot jest wyposażony w pokładowy układ nawigacji GPS i w platformę video, która na targach poznańskich również miała swoją premierę. Jest to bezprzewodowa samostabilizująca platforma żyroskopowa, którą można sterować manualnie za pomocą joysticka lub urządzenia pocket PC, jak również automatycznie – poprzez ruchy głowy osoby wyposażonej w wirtualne okulary. Platforma kręci film w rozdzielczości Full HD. Kamera to patent zgłoszony w całości przez AGH.
źródło: onet.pl

Podobne wpisy