phoca_thumb_s_pg-logo

SOLAR z Ekolaurem 2009

Konkurs Ekolaury promuje najefektowniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i skierowany jest do przedsiębiorstw i innych jednostek, które mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony środowiska. SOLAR doskonale wpisał się w przesłanie konkursu. To bowiem pierwsza taka łódź w Polsce, w pełni ekologiczna, zasilana energią słoneczną, która na pokład może wziąć dziesięciu pasażerów i dwóch członków załogi. Po raz pierwszy w Polsce zbudowano jednostkę od początku do końca zaprojektowaną z myślą o użytkowaniu solarnym, a nie adaptując istniejącą już konstrukcję.
Corocznie – a konkurs odbywa się od ośmiu lat – patronem honorowym konkursu jest Minister Środowiska. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali, w której uczestniczą parlamentarzyści, instytucji rządowych, uczelni wyższych, samorządów terytorialnych i gospodarczych, funduszy ochrony środowiska oraz przedsiębiorcy. Ekolaury są więc konkursem prestiżowym. Twórcy SOLARA w konkursie tym startowali po raz pierwszy. Zdobyli wyróżnienie.
– Wyróżnienie Ekolaurem jest dla nas naprawdę ważne i cenne. Wzbogaca ono nasz dorobek i przysparza dużej satysfakcji. Przede wszystkim dlatego, że doceniono naszą nowatorską koncepcję i trud – mówi dr inż. Wojciech Litwin, opiekun Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB, którego członkowie zaprojektowali i zbudowali solarną łódkę. – Myślę, że to wyróżnienie ucieszy także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który w 2007 roku obdarzył nas zaufaniem i wsparł finansowo budowę SOLARA.
W konkursie Ekolaury nagrody i wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach:
■ gospodarka wodno-ściekowa
■ ochrona powietrza, ochrona przed hałasem
■ gospodarka odpadami, rekultywacja terenów zdegradowanych
■ oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii
■ ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie
■ ekoprodukt w gospodarstwach domowych i w gospodarce komunalnej.
SOLAR został wyróżniony w kategorii: oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii. Ekipa otrzymała pamiątkowy dyplom.
Nagrodzona łódka cumuje w gdańskiej marinie, vis-à-vis Żurawia.
SOLAR
Dwa kadłuby, sześć metrów długości, dwa i pół metra szerokości, prędkość spacerowo-turystyczna, bo 10 km na godzinę. Wyliczono, że gdyby SOLAR płynął nieprzerwanie całą dobę pokonałby odległość 150 km. W pochmurny dzień nie popłynie jednak dłużej niż dwanaście godzin.
Prace nad powstanie SOLARA rozpoczęły się jesienią 2007. Pierwszy raz SOLAR spróbował swoich sił w naturalnych warunkach na Motławie, w maju 2008.
Budowa nowatorskiej łodzi SOLAR pochłonęła ponad 200 tys. zł. Sfinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Politechnikę Gdańską oraz sponsorów. Partnerem projektu jest Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

Podobne wpisy