phoca_thumb_s_ayala_francisco

Wybitny biolog wyróżniony na UW

„Prof. Ayala należy do tych, którzy mają dar opowiadania szerokiej publiczności prostym, zrozumiałym językiem o najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych problemach” – zauważyła dziekan Wydziału Biologii UW prof. Joanna Pijanowska. 

Przypomniała, że Ayala jest dopiero trzecim biologiem, po prof. Carmine Romanzim i prof. Piotrze Słonimskim, w poczcie stu kilkudziesięciu doktorów honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wykład towarzyszący uroczystości Ayala poświęcił – jak sam określił – „dwóm największym rewolucjom w naukach biologicznych – przewrotowi kopernikańskiemu i teorii Darwina”. 

Francisco Jose Ayala jest profesorem biologii i filozofii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. 

Urodził się w 1934 r. w Madrycie w Hiszpanii. W młodości studiował teologię, należał do Dominikanów. Pomimo wystąpienia z zakonu, nie odszedł od wiary katolickiej. Od 1961 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych, w 1971 r. przyjął amerykańskie obywatelstwo. Studiował na Uniwersytecie Columbia u genetyka populacyjnego Theodosiusa Dobzhanskiego. 

Jest autorem ponad 950 artykułów naukowych i 30 książek. Prowadzi badania m.in. nad tropikalnymi chorobami zakaźnymi. Najważniejsze z nich dotyczą reprodukcji świdrowca Trypanosoma cruzi wywołującego chorobę Chagasa oraz rekonstrukcji ewolucji czterech gatunków zarodźców powodujących u ludzi malarię. 

Jedna z jego najbardziej znanych książek – „Dar Karola Darwina dla nauki i religii” opublikowana została w tym roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. 

Ayala uhonorowany jest doktoratami honoris causa uniwersytetów m.in. w Atenach, Bolonii, Barcelonie, Madrycie i Brnie. 

Podczas pobytu w Polsce Ayala wygłosi w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku wykłady na temat ewolucjonizmu. W ramach Krakowskich Warsztatów Metodycznych „Ewolucja wszechświata i ewolucja życia” organizowanych przez UW, Uniwersytet Jagielloński, Papieską Akademię Teologiczną i Polską Akademię Umiejętności, wystąpi w dwugłosie z prof. Michałem Hellerem. 

Uniwersytet Warszawski ogłosił rok 2009 rokiem Karola Darwina, w związku z 200. rocznicą urodzin badacza oraz 150. rocznicą wydania jego najbardziej znanego dzieła „O powstawaniu gatunków”. DSR 

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy