phoca_thumb_s_kilar_w

Kilar symfoniczny i oratoryjny

Już po raz dziesiąty Politechnika Gdańska zaprasza na Tradycyjny Koncert Majowy. Tym razem zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara (ur. 1932), pianisty, dyrygenta i kompozytora, najbardziej rozpoznawalnego chyba z muzyki filmowej, żeby wspomnieć „Poloneza” z „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
– Kilar jest postacią kultową. Znany jest głównie z muzyki filmowej, niemniej jego utwory symfoniczne i oratoryjne, komponowane są w identyfikowalnym dla kompozytora stylu – mówi Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, który zabrzmi podczas koncertu. – Kilar w tych utworach kieruje swoją uwagę na sacrum, w wyrazie monumentalne, ale i refleksyjne.
– „Magnificat” skomponowałem z potrzeby serca – wyznaje sam Wojciech Kilar. 
Utwór ma być podziękowaniem za wszystko, co kompozytora spotkało w życiu. Kilar nawiązał do wielowiekowej tradycji komponowania muzyki do słów dla ludzi znaczących. „Magnificat”, to pieśń zawierzenia i uwielbienia.
„Magnificat” poprzedzi „Victoria”, dzieło skomponowane w 1983 roku. Przesłania były dwa: pielgrzymki Jana Pawła II do Polsce oraz uczczenie 300 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem. Obie kompozycje Kilara wymagają dużej formy, nie zdarza się więc często, aby działa oratoryjne z udziałem tak wielu wykonawców były na Wybrzeżu prezentowane.
Podczas koncertu zabrzmi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, przygotowany przez Mariusza Mroza, Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku „Iuventus Cantans”, przygotowany przez Beatę Wróblewską oraz Polską Orkiestrę Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Usłyszymy także troje solistów: Marta Boberska – sopran, Tomasz Krzysica – tenor oraz Przemysław Firek – bas. Za pulpitem dyrygenckim stanie zaś – nominowany w 1998 roku do nagrody Grammy – Bohdan Jarmołowicz, dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej w Słupsku.
Koncerty majowe wpisały się do kanonu politechnicznych tradycji. Niezmiennie cieszą się powodzeniem melomanów, corocznie przybywa ich ok. tysiąca.
Zapraszamy: Tradycyjny Koncert Majowy, 23 maja 2009, sobota, godz. 19.00, kościół Bożego Ciała, ul. Piecewska, Gdańsk Morena 
Bilety: do nabycia na godzinę przed koncertem – 15 zł

Podobne wpisy