pwsz piła logo

Nie taki diabeł straszny, czyli ludzka twarz fizyki na pilskiej PWSZ

Przekonanie o tym, że prawa fizyki są zbyt zawiłe, by mógł zrozumieć je każdy, staje się mitem. Z takim stereotypem walczy również prof. nadzw. dr Stanisław Różański, wykładowca Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile. Wykorzystuje każdy moment, by pokazać, że fizyka jest nauką fascynującą, którą można wyjaśnić w niezwykle przystępny sposób.

fiyka piłaWielką pasję naukową oraz ciekawy pomysł na prezentowanie praw fizyki doceniła już nie tylko uczelniana publiczność, ale i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Profesor znalazł się w grupie 13. wybranych naukowców w Polsce, którzy otrzymają środki na realizację projektu propagującego nauki ścisłe. Fundacja rozstrzygnęła pierwszą edycję konkursu eNgage, organizowanego w ramach projektu SKILLS FNP. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem konkursu eNgage jest rozwój umiejętności z zakresu popularyzacji nauki lub prezentacji wyników badań naukowych dla różnych grup odbiorców niebędących naukowcami, przede wszystkim dla młodzieży i studentów. W pierwszej edycji do konkursu eNgage zgłoszonych zostało 65 wniosków. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 24 naukowców, którzy zaprezentowali przed komisją konkursową swoje innowacyjne projekty o charakterze popularyzatorskim. Biorąc pod uwagę rekomendacje komisji, Zarząd Fundacji wyłonił 13 laureatów, którzy otrzymali nagrody na łączną kwotę blisko 560 tys. złotych.

Projekt PWSZ w Pile, z którego skorzystać będą mogli studenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, otrzymał najwyższe możliwe dofinasowanie – 45000 zł. Start już w listopadzie 2014 r. W programie znajdą się m.in.: prezentacje, konkursy, wystawy, które zachęcić mają do zgłębiania tajników fascynującego świata fizyki.

Podobne wpisy