phoca_thumb_s_pwr_logo

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej z nagrodą Naczelnej Organizacji Technicznej

Projekt „Wirnika wentylatora promieniowego nowej generacji do układów głównego przewietrzania kopalń” opracowano wspólnie z firmą APC Presmert sp. z o.o. dla KGHM Polska Miedź. System przewietrzania kopalń jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczną pracę pod ziemią. Głównymi elementami tego systemu są wentylatory. Nowy wirnik wentylatorów promieniowych wykorzystywany będzie w układach głównego przewietrzania kopalń głębinowych – głównie miedzi, węgla kamiennego i surowców mineralnych. W Polsce znajduje się ich ponad pięćdziesiąt.

Dotychczasowe rozwiązania wirników wentylatorów cechuje niska trwałość (ok. 40 tys. godzin przy licznych naprawach i remontach). Awarie wirników zdarzają się nawet po kilkuset godzinach pracy. Każda z nich wiąże się z przestojem wentylatora, co generuje koszty i zmniejsza bezpieczeństwo pracy pod ziemią – stacja wentylatorów pracuje bez wentylatora rezerwowego. Sytuacje takie są wysoce niepożądane i mogą prowadzić do wystąpienia zakłóceń w pracy kopalni. Wirnik promieniowy nowej generacji charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami trwałościowymi w stosunku do obecnie stosowanych. Szacuje się, że będzie pracował co najmniej 60 tys. godzin przy niewielkiej liczbie napraw.

KGHM Polska Miedź już korzysta z nowego rozwiązania. W kopalni zainstalowano cztery wirniki, piąty jest w fazie produkcji.

Podobne wpisy