phoca_thumb_s_kaczynskil1

Prezydent Lech Kaczyński nagradza

„Panie są dowodem na to, że jeżeli między kobietami a mężczyznami są jakieś różnice, a są na pewno, to one poza oczywistymi, biologicznymi, mają jednak kulturowe uwarunkowania. Jeżeli istnieją możliwości kulturowe, to wtedy panie spisują się w bardzo wielu dziedzinach znakomicie” – powiedział prezydent, gratulując wynalazczyniom podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 
Wymienił kobiety pełniące funkcje szefów prestiżowych organizacji: Naczelnej Organizacji Technicznej – Ewę Mańkiewicz-Cudny, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” – Henrykę Bochniarz oraz Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannę Agacką-Indecką. „Oznacza to przełamanie pewnej niedobrej tradycji” – ocenił Lech Kaczyński. 
Prezydent, pytany o to czy zaproszenie i odznaczenie samych kobiet nie jest formą dyskryminacji ze względu na płeć, odpowiedział: „Do tego, żeby mężczyźni byli dyskryminowani, jest jeszcze bardzo daleko”.
Jak powiedziała dziennikarzom jedna z wynalazczyń, dr Maria Władyka-Przybylak z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, kobiety-naukowcy są cierpliwsze od mężczyzn i bardziej skłonne do powtarzania żmudnych doświadczeń. Przyznała, że karierę naukowca niekiedy trudno pogodzić kobiecie z obowiązkami wobec domu i dzieci. „Jestem wdową i przyznam się, że czasami chciałabym mieć żonę, która mogłaby się tym zająć” – zażartowała.
Dr Maria Władyka-Przybylak jest twórczynią ognioodpornego, pęczniejącego lakieru do drewna Expander FR. „To transparentny lakier, który wygląda zupełnie tak jak zwykły. Kiedy wzrasta temperatura, lakier pęcznieje i chroni drewno przed szybkim spaleniem się. Ma przystępną cenę. Można go stosować np. do zabezpieczania zabytkowych budowli” – powiedziała.
Prezydent odznaczył w środę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: Ewę Teresę Mańkiewicz-Cudny, Alfredę Mariannę Padzik- Graczyk, Zofię Pokorską, Elżbietę Witczak i Annę Jadwigę Zajezierską. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Małgorzata Cieślak, Regina Maria Jeziórska, Ewa Maria Kasprzycka, Izabella Joanna Krucińska, Zdzisława Kazimiera Libudzisz, Wiesława Aleksandra Łada, Wiesława Kazimiera Walisiewicz-Niedbalska i Maria Katarzyna Władyka-Przybylak.
Według danych Urzędu Patentowego, liczba wynalazków opracowywanych przez kobiety rośnie systematycznie od kilku lat. Wśród wynalazków zgłaszanych do rejestracji odsetek tych opracowanych przez kobiety jest stały i wynosi 12-13 proc., ale coraz więcej kobiecych pomysłów uzyskuje patenty – w ubiegłym roku było to 25 proc. wszystkich wynalazków.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy