awf_warszawa_logo

80 lat warszawskiej AWF

W tym roku, ponieważ wypada w niedzielę, jubileuszowe uroczystości przełożono na 1 grudnia.

Uczelnia nie bez przyczyny nosi imię Marszałka. Po jego śmierci w 1935 r. CIWF przyjął nazwę Centralny Instytut Wychowania Fizycznego im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, a 23 sierpnia 1938 r., mocą ustawy sejmowej, AWF Józefa Piłsudskiego. Marszałek aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz utworzenia uczelni. W imieniu rządu przewodniczył pierwszemu posiedzeniu Rady Naukowej Wychowania Fizycznego w 1927 r.

Dwa lata później powiedział: „Obowiązku być sportowcem na nikogo nałożyć nie można, to jest zupełnie wykluczone, ale wprowadzić obowiązek wychowania jest koniecznym…; wychowanie fizyczne jest sercem szkoły i moralnym obliczem państwa… Sądzę, że dobra metoda pracy i dobry nauczyciel – to najlepsza propaganda wychowania fizycznego”.

W 1932 r. Piłsudski zwrócił uwagę, że jednostronny wysiłek fizyczny niekorzystnie wpływa na organizm. Dlatego zachęcał do zróżnicowanego i systematycznego „sportowania”.

„Sport jest olbrzymim elementem propagandowym, to znaczy tym, który wychowanie fizyczne wszędzie bardzo silnie uwydatnia. Ale idzie się drogą złą, a zła rzecz najwięcej propagandy robi… Mówiliśmy o futbolu. Ja lubię nawet popatrzeć na tę grę, bo tam element zgrania i solidarnej walki najsilniej występuje, tak że przyjemnie jest popatrzeć… Jednak jednostronność jest, proszę panów, w każdym sporcie…, a jednostronny wysiłek sportowy jest niedobry” – mówił Marszałek.

Z okazji Święta Uczelni, 1 grudnia o godz. 13.00 odbędzie się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu. Poprzedzi je, o godz. 11.30, nadanie imienia Jędrzeja Śniadeckiego Bibliotece Głównej AWF. Bogaty program dnia zakończy o godz. 17.00 spektakl „Sport w poezji” – wiersze rycytować będą studenci Teatru „Meta-Fizycznego”.PC

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy