175 milionów do zdobycia w konkursach NCN
Nowością wśród ogłoszonych konkursów jest ETIUDA, czyli konkurs na stypendia doktorskie. Mogą w nim brać udział badacze, którzy jeszcze nie mają stopnia doktora, ale mają już otwarty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej lub otworzą go do 30 czerwca 2013 r. Stypendyści otrzymają po 3000 zł miesięcznie w czasie przygotowywania rozprawy doktorskiej, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Jednym z warunków otrzymania stypendium z NCN jest zaplanowanie odbycia stażu trwającego od 3 do 6 miesięcy w wybranym zagranicznym ośrodku naukowym. NCN pokryje również koszty związane z podróżą do ośrodka zagranicznego i pobytem na miejscu. Stypendysta musi uzyskać stopień doktora w ciągu roku po zakończeniu pobierania stypendium.
– Mam nadzieję, że nasze stypendia będą interesującą ofertą dla młodych naukowców. Pomogą im w szybkim zakończeniu przewodu doktorskiego z jednej strony, a z drugiej, dzięki obligatoryjnemu stażowi zagranicznemu, stworzą szansę na lepszy start kariery naukowej – podkreśla prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.
W ramach konkursu ETIUDA 1 Narodowe Centrum Nauki przyzna 100 stypendiów o łącznej wartości 10 mln zł.
FUGA 2 to kolejna edycja konkursu na staże podoktorskie, który cieszy się dużą popularnością wśród badaczy rozpoczynających swoje kariery. W tym roku do konkursu kwalifikują się Ci naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora w latach 2008-2012 lub którzy otrzymają ten stopień do 30 czerwca 2013 r. Staż finansowany przez NCN może trwać od roku do trzech lat, a laureat konkursu otrzymuje wysokie wynagrodzenie. Staż można odbyć w polskiej jednostce naukowej znajdującej się w innym województwie niż to, w którym wnioskodawca ukończył, odbywa studia doktoranckie lub też jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Na miejsce realizacji stażu nie można również wybrać jednostki, w której było się zatrudnionym w ciągu ostatnich czterech lat.
W konkursie FUGA 2 do zdobycia jest 25 milionów złotych na realizację 50 staży.
– Konkursy ETIUDA i FUGA są wyjątkowe w naszej ofercie. W drugim etapie oceny zapraszamy wybranych przez zespoły ekspertów kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Dzięki temu mamy możliwość bardziej wnikliwej oceny oraz zwiększamy szansę na wybór tych naprawdę najlepszych – podkreśla prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
Konkursy HARMONIA i MAESTRO to dobrze znane już pozycje w ofercie NCN. W pierwszym z nich można starać się o pieniądze na realizację badań w ramach współpracy międzynarodowej, np. przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych. W puli konkursowej znajduje się 40 milionów złotych.
Z kolei MAESTRO to konkurs skierowany do doświadczonych naukowców prowadzących pionierskie badania naukowe. Aby wziąć w nim udział, należy mieć do najmniej stopień naukowy doktora. Dodatkowo, w ciągu ostatnich 10 lat trzeba opublikować co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach naukowych polskich lub zagranicznych, kierować realizacją co najmniej dwóch projektów badawczych wyłonionych w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych i spełnić inne warunki szczegółowe. W tej edycji konkursu MAESTRO wprowadzono dodatkowy warunek: w projekcie należy uwzględnić stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy dla przynajmniej jednej osoby ze stopniem doktora orz przynajmniej jednego doktoranta. NCN sfinansuje projekty o budżecie od 500 tys. do 3 milionów złotych. Całkowita pula konkursu to 100 milionów złotych.
Wnioski należy złożyć za pośrednictwem systemu OSF do 15 marca 2012 r. Tego samego dnia kończy się również nabór wniosków w trwającym już konkursie SYMFONIA 1 na międzydziedzinowe projekty badawcze. Szczegółowe informacje na temat warunków wszystkich otwartych konkursów dostępne są na stronie www.ncn.gov.pl.