phoca_thumb_s_pwr_logo

Rusza nowa pracownia na Politechnice Wrocławskiej

Emisja substancji toksycznych z silników spalinowych jest poważnym problemem. Liczne badania toksykologiczne i epidemiologiczne dowodzą, że węglowodory obecne w spalinach, powodują wzrost ryzyka powstania nowotworów.
Naukowcy z Pracowni Badań Emisji współpracują już z Instytutem Immunologii i Badań Eksperymentalnych Polskiej Akademii Nauk. Efektem wspólnych działań jest realizacja unikatowych w skali światowej badań nad negatywnych wpływem preparatów pozyskanych ze spalin silnikowych na komórki nabłonka płuc ludzkich.
Jednak nie tylko spaliny samochodowe, ale również wnętrze pojazdów to źródło emisji substancji potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka. Liczba pojazdów na polskich drogach rośnie, przez co m.in. wydłuża się czas przebywania człowieka w samochodzie. Badaniom przeprowadzanym w Pracowni Badań Emisji poddawane też będą kabiny samochodowe, gdzie źródłem emisji toksycznych związków mogą być kleje, lakiery, farby, materiały tekstylne i tworzywa sztuczne. Zwłaszcza w nowych pojazdach ich wpływ na zawartość substancji toksycznych jest szczególnie odczuwalny.

Podobne wpisy