mnisw1

Nowy statut MNiSW

Jak powiedziała w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, „głównym celem zmian było usprawnienie działania urzędu, uczynienie go bardziej przejrzystym, a jednocześnie przygotowanie go do nowych zadań, zwłaszcza w kontekście wprowadzanej reformy systemu nauki”. Jej zdaniem, „zmiany w statucie, a tym samym w strukturze organizacyjnej ministerstwa, wynikały z rocznej obserwacji funkcjonowania urzędu”. 
Nowy statut MNiSzW zakłada ograniczenie liczby departamentów z 20 do 14, zmianę ich nazw, a także przeformułowanie ich kompetencji. Jak tłumaczą urzędnicy, nowy statut integruje zadania wspierające naukę i szkolnictwo wyższe oraz ulepsza proces zarządzania środkami budżetowymi i Unii Europejskiej w finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego. 
W rozmowie z PAP rzecznik prasowy MNiSzW Bartosz Loba wyjaśnił, że założeniem nowego statutu było „skomasowanie rozproszonych zadań w konkretnych jednostkach organizacyjnych”. Jego zdaniem, do tej pory różne departamenty MNiSzW realizowały podobne, a nawet dublujące się zadania. „Dotyczyło to zwłaszcza szkolnictwa wyższego, dla którego dotychczas funkcjonował w urzędzie mało precyzyjny, nieczytelny i tym samym mniej efektywny rozdział zadań pomiędzy jednostki” – powiedział Loba. 
„Przedstawiciele uczelni i osoby zainteresowane miały problemy w przeprowadzaniu spraw, które rozdzielone były na trzy departamenty (Departament Organizacji Szkół Wyższych, Departament Spraw Pracowników Szkolnictwa Wyższego, Departament Spraw Studentów i Doktorantów) i jedno biuro (Biuro Inwestycji Szkolnictwa Wyższego). Obecnie sprawy organizacyjne uczelni prowadzone są przez Departament Nadzoru i Organizacji Szkół Wyższych, a finansowe przez Departament Finansowania Szkół Wyższych” – tłumaczył rzecznik MNiSzW. 
„Kolejnym zadaniem i celem było zintegrowanie zadań podobnego typu, lecz finansowanych ze źródeł budżetowych i unijnych, które dotychczas były realizowane oddzielnie. Dzięki ich połączeniu, czyli ulokowaniu w konkretnych komórkach i w zależności od ich kompetencji liczymy na większą skuteczność w finansowaniu projektów” – wyjaśnił Loba. 
Jak podkreślił, „ważnym celem była również lepsza koordynacja zadań pomiędzy systemami nauki i szkolnictwa wyższego oraz synchronizacja polityki naukowej i szkolnictwa wyższego. Z tego powodu powołano dla tych spraw Departament Strategii”. 
Według Kudryckiej, zmiany w statucie mają także przygotować MNiSzW na wdrożenie reformy systemu nauki. „Pięć ustaw reformujących naukę wprowadza nowy model finansowania badań naukowych, kładący nacisk na powiązanie finansowania z jakością badań, zakłada przekazanie zdecydowanej większości kompetencji ministra w podziale środków na badania do niezależnych agencji: Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju” – tłumaczyła. 
„W efekcie reformy ministerstwo nauki ma stać się przede wszystkim instytucją kreującą politykę naukową, wyznaczającą strategię działań w nauce i szkolnictwie wyższym, a nie tylko rozdzielającą środki finansowe” – podsumowała Kudrycka. 
Statut nadany przez prezesa Rady Ministrów obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku. NNO 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy