phoca_thumb_s_pwr_logo

Złoty Medal w Seulu dla zespołu prof. Romana Kołacza

 

Nagrodzony wynalazek to wynik prac badawczych w ramach grantu zamawianego „Nowe metody i technologie dezodoryzacji w produkcji przemysłowej, rolnej i gospodarce komunalnej” koordynowanego przez Politechnikę Wrocławską. Jedno z zadań o nazwie „Opracowanie chemicznych i biotechnologicznych preparatów do ściółki, pomiotu i gnojowicy w celu ograniczenia emisji odorów i gazów toksycznych „u źródła” – w obiektach inwentarskich”, którego wynikiem jest „złoty preparat”, realizował zespół kierowany przez prof. Romana Kołacza, w skład którego weszli również: dr Mariusz Korczyński z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt oraz dr Sebastian Borowski i dr Beata Gutarowska z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

 

Wynik prac tego zespołu to ekologiczny, wysoce skuteczny i bezpieczny biopreparat, który powstał przy wykorzystaniu bakterii i będzie służył do usuwania lotnych substancji zapachowych (odorów) obecnych w pomiocie kurzym, czyli zmniejszania uciążliwości zapachowych. W skład preparatu wchodzi nośnik mineralny oraz zestaw mikroorganizmów, które usuwają związki odorowe, takie jak na przykład siarkowodór, amoniak, di- oraz tri-metyloaminę, lotne kwasy tłuszczowe obecne w pomiocie kurzym. Zastosowane drobnoustroje są bezpieczne dla człowieka i zwierząt, zostały wyizolowane z różnych środowisk naturalnych oraz sklasyfikowane do gatunku w oparciu o nowoczesne metody genetyczne. Zaletą działania biopreparatu jest jego wysoka skuteczność (redukuje od 80 do 100 proc. odorantów, w zależności od związku, najwięcej siarkowodoru i kwasu izomasłowego – 100 proc.).

 

Nagrodzenie preparatu ma znaczenie, zwłaszcza w kontekście przygotowywanej przez rząd ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Obecnie nie ma żadnego oręża do skutecznej walki z przykrymi zapachami wytwarzanymi przez wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków i fermy. W przepisach o ochronie środowiska brak regulacji o brzydkich zapachach, brak również wytycznych w dyrektywach unijnych. W kraju obowiązuje norma odorowa PN-EN 13725 (U): 2005, która „precyzuje metodę obiektywnego określania stężenia zapachowego w próbce gazowej […]”. Państwa członkowskie takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia wprowadziły model rozwiązywania problemów uciążliwości zapachowej. Już wkrótce Polska przyjmie stosowną ustawę. Departament Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery Ministerstwa Środowiska przygotował założenia do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Już w środę, 15 grudnia kierownictwo resortu będzie dyskutowało te zapisy. Następnie projekt zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym i społecznym, a po uzyskaniu akceptacji, w oparciu o przygotowane założenia, Rada Ministrów przygotuje stosowną ustawę.

 

Podobne wpisy