phoca thumb s ujlogo

Wykład ambasadora USA Lee Feinsteina

Ambasador Lee A. Feinstein przyjechał do Polski wraz z rodziną w listopadzie 2009 roku. Nominację na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce otrzymał z rąk sekretarz stanu Hillary Clinton oraz prezydenta Baracka Obamy, a Senat USA jednogłośnie tę nominację zatwierdził. Był doradcą dwóch sekretarzy stanu i sekretarza obrony, pracował też w amerykańskich ośrodkach naukowych oraz instytucjach zajmujących się prawami człowieka, Jego bogata kariera zawodowa obejmuje doświadczenia z pracy w sferze rządowej jak i pozarządowej. W latach 1994-1995 był doradcą w biurze asystenta sekretarza obrony ds. celów i zadań strategicznych w Pentagonie, następnie w latach 1995-2001 dyrektorem ds. planowania polityki w Departamencie Stanu.

Jako doradca sekretarz stanu Madeleine Albright odegrał istotną rolę w powołaniu do życia w Warszawie w 2000 roku Wspólnoty Demokracji. Był wicedyrektorem ds. analiz i członkiem zarządu w Radzie Stosunków Międzynarodowych w Waszyngtonie oraz wykładowcą w Brookings Institution. Jego obszar wiedzy i doświadczeń obejmuje politykę bezpieczeństwa, w tym kontrolę zbrojeń i zapobieganie rozprzestrzenianiu broni masowej zagłady, jak również prawo międzynarodowe, organizacje międzynarodowe i prawa człowieka. Jest specjalistą w zakresie prawa międzynarodowego oraz uznanym autorytetem w zakresie mechanizmu „Responsibility to Protect” („odpowiedzialność za ochronę”).

Podczas kampanii prezydenckiej Senator Hillary Rodham Clinton pełnił w jej ekipie stanowisko dyrektora ds. bezpieczeństwa narodowego, a w czasie wyborów był niezależnym doradcą prezydenta Baracka Obamy ds. polityki zagranicznej. W listopadzie 2008 roku na mocy nominacji prezydenta elekta Baracka Obamy wszedł w skład zespołu ds. przejmowania obowiązków w Departamencie Stanu.

Od przyjazdu do Polski ambasador Feinstein za swój najważniejszy cel uznał współpracę z Polską na rzecz budowy nowoczesnych relacji, które odzwierciedlają łączące nas wartości i interesy. Ambasador Feinstein został uhonorowany dwoma odznaczeniami przyznanymi przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w uznaniu zasług w umacnianiu współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi w zakresie spraw dotyczących kombatantów.

Podobne wpisy