UO wyróżnia historyka i pisarza

Myśliwski to pisarz i autor scenariuszy filmowych, jest pierwszym laureatem nagrody literackiej Nike, którą otrzymał w 1997 roku za powieść „Widnokrąg”. Druga Nike przypadła mu w 2007 za „Traktat o łuskaniu fasoli”. W laudacji prof. Elżbieta Dąbrowska podkreśliła, że jego twórczość to „pismo najwyższej próby i nieogarniona przestrzeń twórczej myśli”. „Te wybitne wartości sztuki literackiej, piękny język pisarza i głęboki humanizm stanowiły znakomitą rekomendacją do nadania Wiesławowi Myśliwskiemu godności doktora honorowego UO” – powiedziała Dąbrowska. 

Sam uhonorowany dziękując za obdarzenie go wyróżnieniem żartobliwie wyraził wątpliwość, czy uniwersytecki tytuł powinno się przyznawać pisarzom. „Literatura bowiem w moim przekonaniu – a mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem – rodzi się nie z wiedzy, a z niewiedzy” – zauważył Myśliwski. 

Drugi z honorowych doktorów to prof. Henryk Samsonowicz – historyk, autor prawie 800 prac naukowych, b. rektor Uniwersytetu Warszawskiego i minister edukacji narodowej w pierwszym po przemianach 1989 roku rządzie III RP. Jest doktorem h.c. uniwersytetów w Toruniu, Lublinie i Wrocławiu. Honorowy tytuł przyznał mu także Duquesne University w Pittsburghu oraz Akademia Pedagogiczna w Krakowie i Akademia Świętokrzyska w Kielcach. 

Wygłaszając laudację prof. Stanisław Nicieja podkreślił, że społeczność uniwersytecka jest wdzięczna Samsonowiczowi za twórczość naukową, działalność społeczną i emanujący z niej humanizm i patriotyzm. „Przyznając najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie (…) dajemy wyraz temu, że takie wartości cenimy sobie najbardziej, że są dla nas wzorem i pragniemy je propagować oraz zwracać na nie uwagę” – mówił Nicieja. 

Myśliwski i Samsonowicz to – w 15-letniej historii nadawania honorowych tytułów przez opolski uniwersytet – doktoraty numer 30 i 31. Wśród wcześniej uhonorowanych są m.in. papież Jan Paweł II, ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, Władysław Bartoszewski, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Religa i Kazimierz Kutz. JSZ 

PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy