phoca_thumb_s_uek_logo

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie obchodzi 85-lecie

   
Zaplanowano ponad 50 imprez dedykowanych studentom, pracownikom, absolwentom oraz mieszkańcom Krakowa. Odbędzie się wiele konferencji, wykładów i debat z udziałem specjalistów z Polski i zagranicy. Z okazji jubileuszu zostały wypuszczone specjalne kolekcjonerskie banknoty i dukaty „UE-ki”.
 
Jak zaznaczył rektor uczelni prof. Roman Niestrój, jednym z głównych wydarzeń jubileuszowych obchodów będzie styczniowa konferencja „XX-lecie gospodarki rynkowej” z udziałem autorów ówczesnej transformacji gospodarczej, w tym prof. Leszka Balcerowicza.
  
„Będzie to chyba najważniejsza konferencja w kraju poświęcona jubileuszowi transformacji gospodarczej w Polsce. Będzie ona dostępna dla wszystkich zainteresowanych tym tematem” – zapowiedział Niestrój.
 
Podczas centralnych obchodów jubileuszowych, zaplanowanych na 24-30 maja przyszłego roku, wręczone zostaną doktoraty honoris causa uczelni prof. Leszkowi Balcerowiczowi oraz głównemu ekonomiście Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) prof.
Olivierowi Blanchardowi.
  
Uczelnia powstała w 1925 roku pod nazwą Wyższego Studium Handlowego jako trzecia w Polsce wyższa szkoła handlowa. Była szkołą prywatną. W 1938 roku została wliczona w poczet szkół akademickich pod nazwą Akademia Handlowa w Krakowie. W 1950 roku szkołę upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Od 1974 roku działała pod szyldem Akademii Ekonomicznej, a w 2007 roku uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
 
Obecnie na Uniwersytecie Ekonomicznym studiuje około 21 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na czterech wydziałach. Wykłada tam ponad 700 pracowników naukowych i dydaktycznych, w tym 52 profesorów.
 
PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy