phoca_thumb_s_kopernik2

UMK tworzy portal o Koperniku

Pomysł pojawił się kilka lat temu, natomiast wstępne prace koncepcyjne rozpoczęto w ubiegłym roku. Koordynatorem projektu jest prof. Krzysztof Mikulski (UMK), a redaktorem naczelnym zostanie dr Michał Targowski (UMK). 
Portal będzie miał część naukową z działami o życiu wielkiego astronoma, jego edukacji i działalności. Nie mniej ważną rolą portalu będzie popularyzacja wiedzy o słynnym astronomie m.in. poprzez różne materiały graficzne, multimedialne i „okołokopernikańskie”. W portalu będą też wyjaśnione różne mity na temat Mikołaja Kopernika. Serwis ma docelowo być dostępny w wielu wersjach językowych. 
„Prace nad portalem powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Otwarcie witryny jeszcze w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009 to dodatkowa motywacja dla odpowiedniego tempa prac” – zapowiada dr Targowski. 
W opracowaniu koncepcji portalu brał udział m.in. Krzysztof Czart (UMK), redaktor naczelny portalu Astronomia.pl. „W jednym z projektów Astronomia.pl tworzy astronomiczne podcasty (podcast to internetowa publikacja filmowa lub dźwiękowa-PAP). Pierwszy będzie o Koperniku i udostępnimy go również zasobom toruńskiego portalu. Jeśli nasi zagraniczni partnerzy zrealizują tłumaczenia, to audycja o astronomie będzie nie tylko po polsku, ale i po angielsku, grecku oraz słowacku” – zapowiada Czart. 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy