phoca_thumb_s_pg-logo

Szkockie zamki i bałkańskie krajobrazy

Wystawa przybrała charakter cykliczny. Pod hasłem „Podróżować znaczy żyć” odbywa się już po raz trzeci. Tym razem ekspozycja dokumentuje dwie zagraniczne eskapady rowerowe.

– Pierwsza to Scotland Castle Tour 2009. Jej trasa prowadziła dookoła dzikiej, północnej Szkocji, szlakiem średniowiecznych zamków, które nieodzownie związane są z tym krajem. Uczestnicy wyprawy podziwiali przepiękne krajobrazy, zmagali się z wysokimi wzniesieniami, a kontakt z ludźmi zapewnił im możliwość poznania obyczajów, kultury i teraźniejszości Szkotów – opowiada Anna Kitowska, ze Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej Fify. – Druga wycieczka przybrała kryptonim Bzik – Bałkany Zachodnie Intensywnie i Konkretnie. Członkowie Fify odwiedzili górzyste tereny Macedonii, Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, a także Serbii. A więc kraje, w których słowo asfalt wywołuje uśmiech na twarzy, a płaska droga zdarza się tylko przypadkiem.

Studenci przygotowujący wystawę podkreślają, że aparatem udało się uchwycić jedynie namiastkę tego, co widzieli i przeżyli. Mimo to, naprawdę jest co oglądać. Niejedno zdjęcie zapiera dech w piersiach. Ale poza malowniczymi krajobrazami wystawa pokazuje także inną stronę życia studenckiego i politechniki.
– Chcemy pokazać, że Politechnika Gdańska uczy życia nie tylko poprzez laboratoria i wykłady, ale również przez możliwość realizacji własnych pasji, m.in. podróżniczej. Dzięki klubowi turystycznemu Fify możliwa jest wymiana doświadczeń, znalezienie kompanów do wspólnych wypraw, doskonalenie pracy grupowej przy organizacji przedsięwzięć w postaci weekendowych rajdów, kilkudniowych obozów oraz dalekich podróży po Polsce i za granicą – mówi Kitowska.

Mówiąc o członkach Fify, Anna Kitowska zaznaczyła: – Dla jednych życie jest podróżą, a dla nas podróż jest życiem. Zdanie to jest najtrafniejszą charakterystyką Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej Fify. Klub istnieje od 1964 roku i zrzesza amatorów turystyki, od wypraw pieszych i rowerowych po wypady kajakowe i narciarskie. Należą do niego zarówno studenci Politechniki Gdańskiej, jaki i innych uczelni Wybrzeża. Jednak klub jest otwarty dla wszystkich, którzy pragną przygody.

A na koniec ciekawostka. Słowo „fifa” w języku kaszubskim oznacza wesołka, wagabundę i troszkę psotnika, kogoś lubianego za swoją wesołość w wielu kręgach.
Na przestrzeni wielu lat, Fify dotarły na wszystkie kontynenty, z Antarktydą włącznie. Do najbardziej popularnych imprez turystycznych organizowanych przez klub należą dwa rajdy: wiosenny „Pierwiosnki” oraz jesienny „Opadające liście”. Powoli zwyczajem stają się również wakacyjne wyprawy rowerowe i górskie wędrówki.
– Jeżeli chcesz nas bliżej poznać, wybierz się z nami na jeden z najbliższych rajdów lub po prostu przyjdź na spotkanie klubowe – zachęca Anna Kitowska.

Wernisaż wystawy „Podróżować znaczy żyć – edycja III”
8 grudnia 2009, godz. 14.00 hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG

Wystawa czynna
8 grudnia 2009 – 8 stycznia 2009, w godz. 7.00-20.00, hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG

Multimedialny pokaz zdjęć
11 grudnia 2009, godz. 19.00, sala 213 w Gmachu Głównym PG

Więcej informacji o klubie Fify i wyprawach: www.fify.pg.gda.pl

Podobne wpisy