Studia dualne na Uniwersytecie Opolskim
Czym jednak różnią się studia dualne od tradycyjnej formy organizacji roku akademickiego na polskich uczelniach? Zasadnicza różnica polega na podziale studiów na: część teoretyczną, w trakcie której studenci zdobywają wiedzę w „murach akademickich” oraz część praktyczną, która prowadzona jest przez firmy partnerskie.
System kształcenia dualnego można przedstawić w bardzo prosty sposób. W przypadku studiów licencjackich wygląda on następująco: student spędza trzy semestry w swojej uczelni, gdzie zdobywa odpowiednią wiedzą. W kolejnych trzech semestrach czeka go praca w firmach, które współpracują z uczelnią. Jaki jest tego efekt? Zaraz po zakończeniu studiów nasze CV zdobi 1,5 roczny staż pracy, który bezpośrednio jest związany z naszą specjalnością.
„Dla młodego człowieka oznacza to z kolei, że od początku studiów będzie nie tylko zdobywał wiedzę i doświadczenie, ale też zarabiał” – wyjaśniła Kanclerz Uniwersytetu Opolskiego Ewa Rurynkiewicz. „Może to być zatem szansa dla tych, których rodziców nie stać na utrzymywanie ich na studiach. Jest to także odpowiedź na potrzeby rynku – będziemy bowiem kształcić fachowców z dużym doświadczeniem, dokładnie dla tych branż na lokalnym rynku, w których ich brakuje”.
Uniwersytet Opolski planuje uruchomienie studiów dualnych we współpracy z Dualną Szkołą Wyższą Badenii-Wirtembergii w Mannheim. Uczelnia ta istnieje od roku 1974 i pobiera w niej obecnie naukę około 6,3 tys. studentów.
Jakie są efekty kształcenia dualnego za zachodnia granicą? 90,6 proc. absolwentów uczelni z Mannheim znalazło pracę w swoim zawodzie. Co więcej – stałe zatrudnienie wielu absolwentów znalazło w firmach, w których przyszło im odbywać praktyki studenckie.
Uniwersytet Opolski planuje uruchomienie studiów dualnych od października 2014 roku. Jakie kierunki zostaną objęte nowoczesnym systemem kształcenia? We współpracy z biurem podróży Sindbad realizowany będzie kierunek kształcący pilotów wycieczek.