phoca_thumb_s_groby

Studenci poszukują grobów wojennych

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak poinformowała w czwartek, że studenci zajmują się miejscami pochówku na zlecenie wojewody Jerzego Millera, w ramach obozów naukowych. Wojewoda na obozy te przeznaczył w tym roku 32 tys. zł.
Obecnie studenci pracują nad weryfikacją grobów wojennych w Krakowie i powiecie krakowskim. W połowie sierpnia część z nich pojedzie do powiatu nowosądeckiego.
Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Pedagogicznym trwa już drugi rok. W ubiegłym roku studenci weryfikowali groby znajdujące się w powiatach: bocheńskim, suskim, wadowickim, gorlickim, tatrzańskim i nowotarskim. Badali lokalne archiwa, odwiedzali cmentarze, rozmawiali z mieszkańcami.
Jak podkreśliła Woźniak, praca studentów UJ przyniosła dodatkowe niespodziewane efekty – odnaleźli oni 49 nieznanych grobów wojennych w powiatach tatrzańskim i nowotarskim.
Wśród odnalezionych obiektów znajdują się m.in. mogiła ofiary terroru stalinowskiego w Jabłonce, mogiła ofiar terroru hitlerowskiego w Harklowej, kwatera wojenna żołnierzy niemieckich w Podwilku oraz mogiła zbiorowa żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Lipnicy Wielkiej.
Wiele spośród odnalezionych grobów znajduje się w miejscach nieoznaczonych, np. mogiły zbiorowe ofiar terroru hitlerowskiego na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu, mogiły zbiorowe Żydów na cmentarzu w Krościenku, mogiła zbiorowa żołnierzy niemieckich z II wojny światowej w Gronkowie. Miejsca te znajdują się przeważnie na terenach okolicznych lasów i łąk. O ich istnieniu studenci dowiadywali się przede wszystkim z relacji mieszkańców.
Wszystkie mogiły wpisywane są do uruchomionej w połowie zeszłego roku Małopolskiej Internetowej Bazy Grobów Wojennych, działającej pod adresem www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne
Zawiera ona opisy około 1000 obiektów grobownictwa wojennego – usytuowanych na terenie całego regionu – od czasów najazdu szwedzkiego po okres stalinowski.
Każdy obiekt jest zilustrowany zdjęciem i dokładnie opisany. W opisach grobów znajdują się informacje dotyczące m.in. narodowości pochowanych, przynależności do formacji bojowej oraz daty śmierci. Zawartość bazy jest cały czas uzupełniana. RGR
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy